Тејлор Свифт со својот албум 'Reputation' нема да биде достапна на Apple Music

Повторно контроверзните скокови со пејачката Тејлор Свифт и „Епл мјузик“, но овој пат се вклучени и Спотифај и останатите стриминг музички услуги. И се чини дека пејачката повторно бара познатост во медиумите (што сигурно ќе биде одлично за неа како што се случи во претходните прилики) и во неговото издание на албумот „Репутација“ што ќе биде на 10 ноември нема да биде достапно на ниту еден стриминг сервис.

Таа вест официјално доаѓа од Блумберг каде претставниците на пејачката го објаснија тоа барем за првата недела по објавувањето nили ќе бидат достапни на овие услуги.

Се чини дека стратегијата му работеше претходно со овој вид на маневар што го изведува Тејлор Свифт, и тој повторува на овој нов албум во кој се сместени 15 нови песни. Албумот со наслов „1989“ од истиот пејач веќе претрпе нешто слично на ова одбивање да го понуди директно на „Епл мјузик“ и „Спотифај“ не беше во 2015 година кога беше лансиран на „Епл мјузик“ и оваа година стигна до стриминг музичкиот сервис Спотифај.

Слична вест е видена и со други уметници како Адел или Бијонсе не толку одамна и можно е тие да продолжат да се гледаат и во иднина. Во секој случај, не е предложено дека дисковите не стигнуваат до овие платформи, она што се обидува со овие гестови е корисниците да купуваат физички формат во продавниците, без разлика дали се дигитални или физички, но дека тие физички се продаваат пред да стигнат до стриминг на платформите. Seeе видиме колку време му треба на Свифт да го објави албумот на Apple Music или Spotify.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.