Нетфликс на „Епл“ може да ја види светлината на денот следната година

јаболко-музика-карпул

На почетокот на оваа година, Apple ја воведе посветеноста на компанијата за комерцијална содржина. Првата сопствена серија што ја лансираше беше „Планетата на апликациите“, реално шоу за тоа остави горчлив сладок вкус на медиумите и многу лошо во заедницата на развивачи.

Следниот облог на Епл беше Карпул Караоке, спин-оф на шоуто Jamesејмс Корден. Промената на форматот на оригиналната програма значи дека медиумите и следбениците не го видоа тоа со добри очи, така што оваа втора оригинална серија на Apple исто така се излизга.

За следната година се проценува дека Apple планира инвестирајте нешто повеќе од 1.000 милијарда долари во оригинална содржина, но во моментот немавме знаење за очекуваниот датум за стартување на оваа услуга, не знаеме како планира да ја понуди. Во отсуство на официјална потврда, компанијата CSS Insight гарантира дека лансирањето на Нетфликс на Епл ќе биде следната година.

Нетфликс стравува од загуба на претплатници поради зголемувањето на цената на месечната претплата

Засега, единствената официјална потврда за сопствената содржина што планирате да ја креирате е Римејк на Неверојатни приказни, серија креирана од Стивен Спилберг и која повторно ќе излезе како една од ексклузивците на Apple. И Нетфликс и ХБО со значителен успех се обложуваа на сопствената содржина, што им овозможи да добијат голем број претплатници.

Но, од тогаш Apple нема да биде единствената услуга VOD што ќе види светло наскоро Дизни исто така ги објави своите идни планови во врска со ова за 2019 година и преку која ќе ја понуди целата содржина што во моментов ја има лиценцирано во други услуги како што е Нетфликс. Каталогот што Дизни ќе го понуди ќе биде составен од филмови на Марвел, Војни на Starвездите, покрај цртежите на Пиксар и самиот Дизни.

Шефот на Дизни, пред неколку дена рече дека цената на неговата услуга, барем првично, ќе биде понизок од Нетфликс, поради малата големина на неговиот каталог. Веројатно, Apple се определува за истата политика, но пред сè, мора да ја прошири содржината што ќе ја понуди на својот VOD, бидејќи со свои серии ќе може да направи малку или ништо на пазарот, пазар во кој доминира светски ранг Нетфликс .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.