10 трикови за да го искористите вашиот Apple Watch: Дигитален круна и странично копче

Ако веќе го имате вашиот Епл Види Не можев да верувам дека ми рече дека не уживаш во него во целост. Прекрасно е, надворешно е убаво и одвнатре е ефикасно, а не сакам ни да мислам како ќе биде кога ќе се симнам наесен watchOS 2. Но, за да го извлечете максимумот од вашиот часовник за јаболка, потребно е да знаете како да го користите, и веќе знаете дека Apple не прави упатства за употреба. На Епл Види има само две физички копчиња, Дигитална круна што има два начина на употреба, негово притискање и лизгање и Странично копче во форма на капсула. Денес ќе видиме што можете да направите со обете и ќе видите дека се отвора цел свет на опции пред вас.

10 важни функции на вашиот Apple Watch

Можете да го користите Дигитална круна да се движите низ списоците и да зумирате фотографии и мапи, како и да го користите за да ги контролирате лизгачите, како волуменот и големината на фонтот. На странично копче ви дава директен пристап до вашите омилени контакти во Епл Види и од таму можете брзо да остварите повик, да испратите цртеж, да го испратите срцевиот ритам и, се разбира, да испратите порака.

Но, оваа дигитална круна и ова странично копче имаат некои дополнителни намени што не можете да ги пропуштите ако сакате извлечете максимум од вашиот Apple Watch Еве список на 10 важни работи што можете да ги направите со надворешните контроли на вашиот часовник:

Активирајте го Siri

Држете ја дигиталната круна и Сири ќе тргне во акција. Willе го знаете тоа затоа што се појавува на екранот и ве прашува „Како можам да ти помогнам?“ и затоа што ќе забележите допир на вашиот зглоб.

Сири-на-Епл-часовник

Јаболко Плаќаат

Ако бевме во Соединетите држави или Велика Британија или ако нè прочитавте од таму, кога сте близу компатибилен терминал, не мора да ја отворате апликацијата Apple Pay на вашиот Епл Види да го активира. Едноставно, притиснете го страничното копче двапати за да ги прикажете информациите за вашата картичка, а потоа поместете го часовникот поблиску до терминалот за да направите купување.

Apple-Pay-on-Apple-Watch

Вратете се на почетниот екран

Дигиталната круна е како копчето за iPhone, но е на Епл Види. Без оглед што имате на екранот, со еден клик можете да се вратите на почетниот екран.

Почетен екран на Apple-часовник

Вратете се на Watch Face

По враќањето на почетниот екран, ако кликнете на Дигиталната круна уште еднаш, ќе се вратите на централната апликација, што е апликација за часовник. Можете исто така да ја свртите круната за да се вратите на часовникот.

Часовник-лице-на-Apple-часовник

Вратете се на последната користена апликација

Без разлика дали го проверувавте вашиот календар или проверувавте е-пошта, можете брзо да преминете на последната апликација што ја користевте со двоен клик на Дигиталната круна. Можете брзо да се префрлите помеѓу двете апликации со двојно кликнување секој пат. Работи и со лицето на часовникот.

Отворете апликација

Кога сте на главниот екран, можете да ја отворите апликацијата лоцирана во центарот, едноставно со вртење на дигиталната круна нагоре.

Сними скриншот

Исто како да снимате слика од екранот на iPhone, истовремено притиснете го копчето Страница и Дигиталната круна за да направите слика од екранот. Ако не работи, прво притиснете го и држете го страничното копче, а потоа притиснете и ослободете ја Дигиталната круна. Theе видите бел блиц на екранот, тие ќе почувствуваат допир на вашиот зглоб и ќе го слушнете звукот ако јачината на звукот е активирана.

слика од екранот на часовникот на јаболко

Активирајте го VoiceOver

Исто како на iPhone, можете да користите VoiceOver и на Епл Види да ви помогне да знаете што се случува на екранот. Трипати кликнете на Дигиталната круна за да го активирате VoiceOver. Е слушнете звук на звук, а Сири ќе го објави „VoiceOver“. Потоа допрете што било на екранот и тој ќе ви го прочита.

Пренесување на глас на Apple-Watch

Вклучете / исклучете, заклучете и заштедете ја батеријата

Ако поради некоја причина, сакате или треба да го рестартирате вашиот Apple Watch, можете да го сторите тоа држејќи го страничното копче додека не се појават опциите „Исклучи го уредот“, „Заштеди батерија“ и „Заклучи го уредот“. Штом се појави ова, лизнете ја лентата за да го затворите вашиот Apple Watch надолу. За да го стартувате повторно, притиснете и задржете го страничното копче додека не се појави логото на Apple.

Apple-Watch-Power-Off

Принудете се да излезете од апликација

Понекогаш апликацијата може да се „обеси“, сè е можно, исто така во Епл Види. Иако тоа ретко се случува, добро е да знаете што да правите во таква ситуација. Притиснете и задржете го страничното копче додека е отворена апликацијата „обесена“. Кога ќе се појават опциите што ги видовме во претходната точка, притиснете и задржете го страничното копче повторно додека не се затвори апликацијата.

ИЗВОР | MacRumors


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.