64% од Американците поседуваат производ на Apple

Награди на Apple Design Top

Во последниве години, особено по лансирањето на првиот iPhone, производите на Apple, особено Mac тие станаа повеќе од вообичаена алатка во многу домови, особено во САД, каде цената на нив е многу поевтина од онаа што можеме да ја најдеме во другите земји.

Apple во моментов ужива во широка и силна корисничка база низ целиот свет, но во Соединетите држави базата е уште поголема, бидејќи според извештајот на Си-Ен-Би-Си, повикувајќи се на податоци добиени од „Американско економско истражување“, 64% од Американците имаат барем еден производ на „Епл“.

Пред пет години, таа бројка беше едвај 50%., прилично висока бројка ако ја споредиме со останатите земји каде што има присуство на Apple. Овој раст е особено впечатлив, особено поради долгиот век на траење на производите на Apple, особено на Mac и iPad, бидејќи iPhone стана уред чие максимално времетраење достигнува најмногу две години. Според овие податоци, Американците имаат просек од 2,6 уреди на Apple.

Стапката на сопственост на домот е помала од 50 проценти за само неколку групи, вклучително и оние со приходи под 30,000 УСД, пензионери и жени над 50 години. Спротивно на тоа, 87 проценти од Американците со приходи над 100.000 XNUMX долари пријавуваат дека поседуваат барем еден производ на „Епл“.

Интересни детали произлегуваат од истиот извештај. На југ, има приближно 2,2 уреди на Apple, додека на запад бројот на комерцијални производи се зголемува на 3,7. Очигледно најбогатите домаќинства во Америка тие имаат повеќе од 4,7 производи по домаќинство.

Истражувањето, исто така, покажува дека 64 проценти од јавноста го кажува тоа времето на вашиот паметен телефон е „претежно продуктивно и корисно“, додека 27 проценти велат дека тоа е „главно непродуктивно“. Младите луѓе на средниот запад и оние кои имаат само средно образование имаат поголема веројатност да се глупираат на своите паметни телефони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Арбал dijo

  Од Американци, НЕ Американци.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Rе беше појасно ако ги ставеше Американците, но според РАЕ, Американците исто така се нарекуваат Американци и не затоа што се на тој континент. Како и да е, во написот укажувам дека се повикувам на Соединетите држави.

 2.   Серхио Ривас dijo

  Тој процент е многу, многу висок, исто така мислам дека овој процент е од Американци, а не од Американци воопшто.