Apple преговараше во 2020 година со јапонски производител на делови за автомобили

Јаболко автомобил

Во последниве недели, објавивме различни написи во кои зборувавме за егзодус на вработени од Apple Car кон други компании. Но, сепак, изгледа како Apple продолжува понатаму со идејата да изградите сопствено самоуправувачко возило, барем нема гласини за спротивното.

Според момците од Никеи Азија, во јануари 2020 година, вработен во Apple се сретнал со јапонскиот производител Sandem, производител на автоделови и клима уреди. На тој состанок оваа компанија имал пристап до плановите на возилото и разговараа за потребите на Apple да го реализира нивниот проект.

Меѓутоа, поради финансиски тешкотии отежнати од пандемијата COVID-19Јапонската компанија побара реструктуирање на долгот кон своите доверители во јуни 2020 година и, според Nikkei Asia, разговорите за Apple Car престанале.

Овој пост не прави ништо повеќе од потврди амбициозниот план на Apple Во рамките на секторот за електрични возила, проект кој во последните месеци многу од неговите најважни инженери заминуваат во други компании.

Марк Гурман, изјави на крајот на 2021 година, дека компанијата од Купертино сака да стапне на педалот за гас (игра на зборови) и ќе ја започне својата посветеност на електрични возила во 2025 година, преоптимистички датум според голем број аналитичари и за кој придонесе континуираното заминување на инженерите.

Во врска со дизајнот на Apple Car, на крајот на 2021 година, дизајнер се рефлектираше во неколку рендери, како би можел да изгледа дизајнот на електричните возила на Apple врз основа на патентите кои Apple ги има регистрирано на свое име во последниве години, многу неатрактивен дизајн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.