Apple го издава macOS Ventura RC за програмери

macOS-Ventura

Сè оди според планот. Ако единаесеттата бета верзија на macOS Ventura беше објавена за програмери минатата недела, пред само неколку часа тоа само го стори со верзијата премиерот кандидат, последна верзија пред конечната.

Така, како што објавивме пред неколку дена благодарение на протекувањето на Марк Гурман, следната недела (Понеделник, 24 октомври) сите корисници со компатибилен Mac ќе можат да го надградат овогодинешниот нов софтвер за Mac: macOS Ventura.

Пред малку Apple го објави MacOS Ventura Release Candidate за сите програмери. Сите знаеме што значи тоа. Бета верзиите се веќе завршени, и ова е конечната верзија, кој треба да биде тестиран прво од програмерите оваа недела.

Значи, ако нема грешка (многу малку веројатно кај кандидат за издавање), следниот понеделник, 24 октомври, Apple ќе ја објави за сите корисници конечната верзија на софтверот за овогодинешните Mac: macOS Ventura.

RC верзија објавена една недела по објавувањето на бета верзијата 11. Тестовите се завршени, и се е подготвено за сите корисници кои имаат Mac компатибилен со тринаесеттата верзија на macOS да можат да ги ажурираат своите компјутери почнувајќи од следниот понеделник, 24 октомври во седум часот попладне, по шпанско време.

MacOS Ventura кој пристигнува наполнет со нови функции, како што е Менаџер на сцена, (нов менаџер за мултитаскинг), Камера за континуитет, за да го користите вашиот iPhone како веб камера, Handoff за FaceTime, нови функции во пошта, сафари y Центарот на вниманието меѓу другите.

Фото библиотеката исто така добива значителни подобрувања, а macOS Ventura ќе биде компатибилен со Метал 3, нов 3D графички мотор кој несомнено ќе ги воодушеви сите оние кои сакаат конечно да можат да ги користат своите Mac за да играат XNUMXD игри во реално време, нешто што е невозможно да се доживее. Речиси таму…


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.