Apple го објави Safari Technology Preview 150

Преглед на технологија за Safari

Речиси петнаесет дена по лансирањето на верзија 149 И коинцидирајќи, овој пат, со лансирањето на новата бета верзија на macOS, американската компанија лансираше нова верзија на својот интернет прелистувач за тестирање. Apple го објави Safari Technology Preview 150. Во оваа прилика се чини дека не се вклучени многу нови функции, туку се работи за воведување поправени грешки и подобрувања на перформансите.

Safari е стандардниот прелистувач за уредите на Apple и иако тоа не значи дека треба да го користиме, мораме да знаеме дека тоа е верзија која ги вклучува сите нови функции кои се претходно тестирани. Тоа полиња за тестирање е Safari Technology Preview и сега е објавена неговата верзија 150 за програмери. За да можат да ги тестираат иновациите што се истакнати во нова бета верзија на macOS Ventura или во четвртата бета верзија на iOS 16.

Очигледно, според направените студии, во оваа нова верзија, се чини дека не се вклучени нови функции. Да, подобрувања на перформансите и поправени грешки. Збирно, ова издание влијае на Web Inspector, CSS, Shadow DOM, JavaScript, Web Animations, Web Share, WebAuthn, Web API, Rendering и Accessibility.

Можете подетално да се консултирате со сето она што е поправено и подобрено во Официјална веб-страница на Apple наменет за програмери и конкретно за Safari Technology Preview. Можеме само да се потсетиме дека тековната верзија на Safari Technology Preview, 150, се базира на ажурирање на Safari 16 и вклучува функции што доаѓаат со macOS Ventura. Додадена е поддршка за текст во живо во видеа и слики, нови веб технологии, копчиња за пристап до веб-притисни, подобрени веб-екстензии на Safari и многу повеќе.

Веќе знаете дека овој тест прелистувач е наменет за програмери, но може да се работи паралелно со финалната верзија на Safari. Исто така, не е потребна сметка на програмер за инсталација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.