Apple и Google: прва бета верзија на заедничката апликација, следната недела.

Apple и google ги здружуваат силите против пандемијата

Наспроти часовникот. Ова е начинот на кој „Епл“ и „Гугл“ работат на лансирање на апликацијата што ќе помогне или барем ќе се обиде да го запре ширењето на коронавирусни инфекции. Двете компании го потенцираат прашањето за приватност и безбедност. Двете компании сакаат оваа апликација да биде единствено за да помогне и да не собира никакви податоци од нивните корисници. Првата бета верзија на оваа апликација се чини дека е многу близу.

Следната недела апликацијата „Епл“ и „Гугл“ веќе може да ја подготват својата прва бета верзија за да ја тестираат програмерите.

Апликацијата никогаш не е лесна чинија за правење. Ако згора на тоа, ги обединиме двете најсилни компании во секторот (и деловните непријатели) да соработуваат за заедничка и корисна цел за сите, работите може да станат експоненцијално комплицирани. Сепак, се чини дека реалноста е почудна од фикцијата и следната недела првата бета верзија од заедничката апликација може да биде достапна следната недела.

Двете компании се фокусираа на продлабочување и подобрување на приватноста и безбедносните прашања на апликацијата за корисниците. Откако беше на усните на сите аналитичари и тоа некој американски сенатор беше заинтересиран за оваа тема, Apple и Google батериите се ставени.

Системот сега е познат како технологија на „Известување за експозиција“ а не „трагање по контакт“. Воведените измени вклучуваат ажурирање на клучевите за следење на системот. Тоа ќе го стори со генерирање безбедни и случајни форми за да се отежне идентификувањето на луѓето.

Системот сега тоа ќе ги криптира податоците на Bluetooth. Ова ќе го отежни идентификувањето на специфични корисници од страна на хакерите.

Другите нови функции ќе вклучуваат пократки времиња на експозиција, јачина на сигнал на Bluetooth и известување за податоци за нивото на моќност и број на денови од последниот настан на изложеност за подобро да се утврди што мора да се преземат активности корисникот. Алатката исто така ќе одреди колку дена е изложена личност.

Apple рече дека ажурирањето на софтверот за да се овозможи системот ќе работи на уредите објавени во последните четири години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.