Apple може да направи свои чипови прилагодени на новите Mac

Можното вклучување на АРМ чипови за идните Mac. Овие процесори, кои Apple ги користи за iPhone и iPad, може да се користат за Mac компјутери, токму за да ги задоволат потребите на потрошувачите што не ги обезбедуваат сегашните чипови на Intel. И патем, не се толку зависни од една марка на процесори. Според Никеи азиски преглед, два извори ги потврдија контактите на Apple за работа на опрема што ја имаше целата или дел од нејзината структура со чиповите ARM. Останува да се види дали „Епл“ би ги пуштил во употреба чиповите или тие ќе бидат извршени според сопствен дизајн на „Епл“.

Лаптопите стануваат сè потенки, додека потрошувачите бараат подобра подвижност и подолго траење на батеријата… Тоа им дава многу добра можност на архитектурата на АРМ, позната по својата енергетска ефикасност.

Intel и Apple веќе работат на ARM чипови за идните iPhone-и и iPad-и Сепак, нема медиуми што донеле одлука за состанок на Апликации со извршни директори на АРМ. Повеќе од сè тие се претпоставки на пазарот и тренд на пазар кој бара неверојатно мала опрема со мала потрошувачка.

„Епл“ во последните години инвестираше значителни износи во истражување и развој, да напредува во дизајнирањето на идната опрема, но и да се избегне можното фрлање против компанијата од страна на снабдувач со премногу тежина. Други извори предупредуваат дека покрај средствата наменети за развој на оваа технологија, би било потребно да се вработат повеќе од илјада инженери.

Од друга страна, Apple вработува вработени од AU Optronics, плус персонал од водечкиот производител на дисплеи во Тајван, Новатек. Затоа, можноста за дизајнирање нови чипови за наше сопствено производство станува важна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.