Apple објаснува зошто го „чисти“ App Store

Mac App Store

На сите ни се случило повеќе од еднаш. Почнувате да акумулирате датотеки на хард дискот додека еден ден не се изморите и одлучите чистење. Или рачно, потврдувајќи кои датотеки треба да ги избришете, или автоматски, и со едно движење на пенкалото го оставате хард дискот без застарени датотеки.

И тоа е она што Apple го прави. Пред неколку недели, некој во Купертино се разбудил наутро и решил дека е уморен од гледањето на толку многу илјадници апликации на интернет. App Store, и проверете дали некои од нив се многу стари што никој не ги презема. Па, хала, сите тие, во ѓубрето.

Минатата недела веќе можевме да видиме дека некои програмери беа бришење на вашите апликации и постари игри од App Store. Па денес, на веб-страницата на Apple за програмери, компанијата потврди што се случува. Секоја апликација што не е ажурирана во последните три години и која не се презема многу често ќе биде отстранета од App Store, освен ако развивачот на апликацијата не ја ажурира во краток временски период.

Како дел од Програмата за подобрување на продавницата на апликации, развивачи на апликации кои не се ажурирани во последните три години и кои не исполнуваат минимален број преземања, добиваат е-пошта од Apple со известување дека нивната апликација е идентификувана за можно отстранување од App Store.

Apple првично им даде на програмерите 30 дена да издадат ажурирање на апликацијата „означена застарена“ за да ја задржат во продавницата за апликации на Apple. Компанијата призна дека можеби тие 30 дена не се доволни за тоа и одлучи да го продолжи 90 дена.

Apple одлучи да ја „исчисти“ својата App Store. Секако, има некои апликации кои не се ажурирани со години и голема е веројатноста дека повеќе не работат со iOS, iPadOS y MacOS струја. Па, сите тие, или се ажурирани, или ќе бидат елиминирани. Добра одлука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.