Apple поправа некои Mac-и кои паѓаат по инсталирањето на macOS Monterey

црн екран

Минатата недела некои корисници на Mac од 2018 и 2019 година беа на непријатно изненадување што нивните компјутери беа блокираа по надградбата на новиот macOS Monterey. Тие останаа со црниот екран, не можејќи да се подигнат. Сосема непријатно.

Како би можело да биде поинаку, Apple брзо го откри проблемот и постави решение за него. Грешката беше во безбедносниот чип T2 на некои специфични модели. Фирмверот на овој чип е веќе ажуриран, а Apple е задолжен за „оживување“ на засегнатите компјутери.

Минатата недела коментиравме што беше забележано од некои корисници на две или три години стари модели на Mac, што е голема грешка. Нивните Mac беа замрзнати по надградбата на новиот macOS Монтереј. Доста непријатност за погодените, бидејќи немаше начин да се врати стариот софтвер, а новиот го блокираше компјутерот.

Безбедносниот чип T2

Apple брзо го лоцираше проблемот и веќе го реши. „Бубачката“ се наоѓала во безбедносниот чип Т2, што спречил некои Mac од 2018 и 2019 година може да се подигне по надградбата на macOS Monterey. компанијата го ажурираше фирмверот на споменатиот чип, со што го реши проблемот.

Рече нов фирмвер сега е вклучен со постоечките ажурирања на macOS. Секој корисник погоден од овој проблем може да ја контактира поддршката на Apple за помош за тоа како да го „оживее“ својот Mac.

Mac компјутери кои го вклучуваат безбедносниот чип T2 кој би можеле да бидат засегнати за проблемот се следните:

 • iMac (Retina 5K, 27-инчи, 2020)
 • iMac Pro
 • Mac Pro (2019)
 • Mac Pro (Rack, 2019)
 • Mac mini (2018)
 • MacBook Air (Retina, 13-инчен, 2020)
 • MacBook Air (Retina, 13-инчен, 2019)
 • MacBook Air (Retina, 13-инчен, 2018)
 • MacBook Pro (13-инчен, 2020 година, две порти на Тандерболт 3)
 • MacBook Pro (13-инчен, 2020 година, четири порти Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (16-инчен, 2019)
 • MacBook Pro (13-инчен, 2019 година, две порти на Тандерболт 3)
 • MacBook Pro (15-инчен, 2019)
 • MacBook Pro (13-инчен, 2019 година, четири порти Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15-инчен, 2018)
 • MacBook Pro (13-инчен, 2018 година, четири порти Thunderbolt 3)

Ако имате еден од овие модели и сè уште не сте ажурирале на macOS Monterey, можете да го направите тоа сега Без ризик било кој. И ако за жал веќе сте го направиле тоа и сте еден од засегнатите, контактирајте со поддршката на Apple за да го решите (сигурно веќе сте го направиле).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Здраво
  Имам 27 ″ 5k IMac од 2017 година и му се случи токму она што го спомнавте во оваа статија.
  Мислам дека мојот IMac го нема T2. Дали знаете нешто за ова?
  Пред да ги видам твоите вести, морав да ги однесам на некој сајт за да стават нов хард диск и дали IMac-от е вклучен. Плаќање пари.
  Може ли да го побарам ова од Apple?
  Вчера се јавив во техничка служба и засега овој Apple не го официјализираше.