Apple ја издаде втората бета верзија на macOS 12.2 за програмерите

macOS Монтереј

Програмерите што градат апликации за Apple веќе имаат нова верзија на macOS Monterey што треба да ја испробаат. Се работи за втората бета верзија на macOS 12.2, кој компанијата штотуку го објави за сите оние програмери кои го сакаат.

Како што е секогаш случај со сите бета верзии на macOS, овластените програмери на Apple можат да го преземат директно од веб-страницата на програмерите на Apple или преку OTA ако веќе имаат инсталирана бета верзија на macOS Monterey на нивниот Mac. Сите други корисници , ќе мора да чекај.

Пред три недели Apple ја објави првата бета верзија на macOS 12.2, а пред само неколку часа ја објави втората бета верзија. Оваа верзија на macOS Монтереј додава нова музичка апликација и подобрувања на Safari на екраните ProMotion како MacBook Pro.

Оваа нова бета верзија има број на изгради 21D5039d. Сега е достапен за преземање на сајт од Apple за програмери. Може да се преземе и преку OTA, доколку Mac на развивачот веќе има инсталирано бета верзија на macOS Monterey.

Веќе во првата бета верзија на macOS 12.2 може да се забележат некои нови функции. Вклучува нова мајчин апликација за Епл Музика, побрза и помазна од претходната верзија, која повеќе личеше на веб-страница.

Другото ново нешто што можевме да го видиме во macOS 12.2 бета 1 е значително подобрување во лизгањето на екранот во Safari со екрани Промоција, како MacBook Pro.

Најлогично е што оваа нова втора бета верзија едноставно ги коригира грешките пронајдени во првата, и не дава никакви значајни новости за корисникот.

Како што секогаш правиме од овде, го препорачуваме тоа не инсталирајте никаква бета верзија на macOS на вашиот Mac, без разлика дали го користите за работа или училиште. Програмерите имаат специфични Mac компјутери за да прават такви тестови, кои не содржат критични податоци. Ако поради некоја грешка во бета падне опремата, ја враќаат и почнуваат од почеток, без проблем. Се професионални опасности. Ако ти се случи тоа, да, би имал проблем...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.