Apple ја отстранува валидацијата Unidays за купувања од студенти

Една од кампањите која Apple ја има секоја година е да може да купи производи за студенти, наставници или слично по посебна цена. Кај одредени производи овие попусти се повеќе од важни и ве повикуваат да можете да купите, на пример, Mac по поатрактивни цени. Сепак, процесот на верификација на податоците, односно да се докаже дека навистина сте студент, беше малку тежок. Унидејс беше задолжен и понекогаш не ги признаваше документите што беа обезбедени, барем од Шпанија. Се чини дека тоа се менува бидејќи Apple ќе направи без Unidays.

Unidays е онлајн услуга за попуст што работи разумно добро, добро мислам дека работеше добро. бидејќи е вистина дека за неколку дена речиси е невозможно да се изврши каква било операција преку нејзините страници. Тоа е малку фрустрирачки. Сакате да се регистрирате како квалификуван персонал и ви дава грешка или не ги собира податоците правилно. Па што може да се каже како катастрофа.

Можеби ова е причината зошто Apple се чини дека отстапи од својата одлука да бара построга проверка за клиентите во својата онлајн продавница за образование само неколку дена по нејзиното спроведување. Во средата, студентите, наставниците и другите од областа на образованието требаше да го потврдат својот статус пред да добијат попуст од 10% на производите на Apple. Но, токму сега, денес сабота, тоа барање повеќе не е потребно.

Вистина е дека b затоа што можеби е поради неуспеси на Unidays или можеби затоа што Apple веќе не сака толку многу ограничувања и да може да допре до повеќе луѓе со тој попуст. Повеќе продажба = повеќе пари. Се сомневаме дека тоа може да биде привремено, бидејќи е воведено за клиентите да го потврдат својот образовен статус преку Unidays за да се квалификуваат за намалениот студентски план на Apple Music.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.