Apple TV + исто така ќе го намали квалитетот на видеото

Apple TV +

Деновиве ја видовме веста за Нетфликс и Јутјуб дека се подготвени што повеќе да соработуваат за да не ја заситат мрежата и дека луѓето кои работат дома дома можат да го сторат тоа без да имаат никаков проблем. Па, Apple се придружува на оваа кауза и во текот на овие денови ќе го намали квалитетот на видеото од нејзината содржина за да не дојде до оваа сатурација. Со милиони луѓе затворени во своите домови, потрошувачката на Интернет-опсег е поголема и затоа видео услугите забележуваат многу поголеми потрошувачки врвови отколку во нормални ситуации.

Одговорно користење на мрежата е деловно на сите

Операторите постојано велат дека најдобриот лек е дека ние трошиме содржина со одговорна употреба, дека мрежите на нашата земја во овој случај добро ќе го издржат зголемувањето на потрошувачката заради проширувањето на оптичките влакна што го имаме во земјава, но ова не ни дава право на злоупотреба. Корисниците кои работат од дома треба да бидат целосно гарантирани да го сторат тоа и тоа поминува низ солидарност и одговорно користење.

Она што го прават овие намалувања на квалитетот на видеото, е намалување на 4K или HD на нешто пониски резолуции за да можеме да продолжиме да ја гледаме содржината, но не и во максимална резолуција. Во многу случаи, можеме да потврдиме дека ова намалување на квалитетот се претвора во видео со квалитет што остава многу да се посакува, но ние сме навикнати да гледаме филмови и серии во максимална резолуција и промената е прилично драстична. Со „Епл ТВ“ + ништо не се случува бидејќи сите ние што сме претплатени на услугата ние сме „бесплатно“ но за остатокот од стриминг видео услугите како што се Netflix, Amazon Prime, HBO или слични, може да биде нешто покомплицирано за управување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.