Dropbox веќе е компатибилен со Apple M1

Новата бета верзија на Dropbox ја прави повеќе како iCloud

Во средината на јануари, Dropbox беше објавен првата бета верзија на апликацијата Dropbox за компјутери управувани од Apple M1 процесорот. Месец и пол подоцна, апликацијата ја напушти бета фазата и е сега достапна за сите корисници.

Dropbox многу бавно го води процесот на конверзија на својата апликација за синхронизација на датотеки откако Apple ја објави транзицијата кон ARM процесори во јуни 2020 година. Всушност, на крајот на 2021 година, најави дека тоа не е приоритет.

За среќа на корисниците на оваа платформа со М1, компанијата ја смени својата одлука по скандалот што генерира објава на нивниот блог во која се наведува дека не планираат да лансираат апликација за овие процесори.

до одреден степен може да се разбере дека тоа не било приоритет, бидејќи тоа е апликација која работи во заднина синхронизирајќи датотеки и која троши многу малку ресурси.

Меѓутоа, кога станува збор за синхронизација на големи датотеки, работите се менуваат многу.

Dropbox сега е достапен за ARM процесори

Новата верзија на Dropbox компатибилна со Apple Silicon сега е достапна на веб за преземање. Според компанијата, кога тековниот клиент ќе открие дека има ажурирање, ако се работи за Mac со M1, Автоматски ќе ја преземе верзијата за ARM компјутерите.

Dropbox Тоа не е единствената компанија што го прифатила лесно при ажурирање на апликацијата за управување со датотеки за складирање облак. Мајкрософт ја ажурираше својата апликација за да биде компатибилен со опремата на АРМ пред неколку дена.

Google, исто така, одвои време, но верзијата на Google Drive за опремата на Apple ARM е достапна од средината на минатата година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.