Windows 11 нема да биде компатибилен со ниту еден Intel Mac, уште помалку со M1

11 прозорци

Мајкрософт ја претстави оваа недела Windows 11 Бомба и платило. И првото прашање што ми падна на ум е дали може да се инсталира на Mac, како со Windows 10. И кога ќе започнеме со тестирање на првите бета-верзии на тој софтвер, веќе го знаеме одговорот: официјално не. Не во Macs со процесор Intel, а уште помалку во новиот Apple Silicon.

Можеби тоа се должи на побарувањата од Интел, кој во последно време работи со Apple за овој проект (што веќе е реалност) Apple Silicon. И ова го велам затоа што односите меѓу Мајкрософт y Јаболко Тие не се лоши. Последниот тест што го видовме за тоа како Мајкрософт побрза да го кодира својот Office и да лансира природна верзија за процесорот Apple M1.

Мајкрософт го претстави Виндоус 11, следното големо ажурирање на неговиот компјутерски оперативен систем, во четвртокот. Иако доаѓа со ажуриран дизајн, па дури и можност за извршување емулирани апликации за Android, не секој ќе може да ја инсталира новата верзија. Всушност, Виндоус 11 нема да биде компатибилен официјално без Mac базиран на процесори на Intel.

Познато е дека Виндоус работи на мноштво различни компјутери, но оваа година се чини дека Мајкрософт избра да ги зголеми хардверските побарувања за да може да работи Виндоус 11. Откако е достапно, за ажурирање ќе биде потребен 64-битен процесор од 1 GHz повисока, брза, најмалку 4 GB RAM и 64 GB простор, графичка картичка компатибилна со DirectX 12 и поддршка за TPM 2.0.

TPM 2.0 ќе донесе опашка

TPM или модул на доверлива платформа е a чип интегрирана во матичната плоча на „модерен“ компјутер за да се обезбеди интегритет на безбедноста на оперативниот систем, слично на она што го прави Secure Enlave на Mac. Можете да контролирате криптографски клучеви, управување со DRM, итн.

Проблемот е во тоа што немаат сите компјутери TPM 2.0 бидејќи беше воведен во 2014 година. И кога станува збор за делумно составен десктоп компјутер, голема е веројатноста да нема TPM чип, иако може да се додаде.

ТПМ

Виндоус 11 бара вашиот компјутер да го има овој чип TPM 2.0.

Поради ова барање, бидејќи ниту еден Mac нема таков TPM чип, веројатно нема да можете да извршувате Windows 11 на него, барем не официјално, сè додека некој не извади парче што спречува Windows 11 да бара наведениот чип, или дека „емулира“ дека го носи и софтверот верува дека навистина го вградува и дозволува да се инсталира. Е биде лесно.

Apple никогаш не понуди поддршка за стандардот TPM 2.0 на Intel Macs, што ги прави сите неспоиви со најновата верзија на Windows. Ако ја стартувате алатката објавена од Microsoft за да проверите дали вашиот компјутер го има потребниот хардвер за извршување на Windows 11, ќе добиете порака која вели „овој компјутер не може да работи прозорци 11".

Во теорија, Apple може да го ажурира фирмверот на своите Intel машини за да овозможи поддршка за TPM 2.0 со користење на процесорот, но се чини дека тоа е малку веројатно бидејќи Apple полека ги прекинува Intel Mac-ите, па дури и поновите M1 Macs не поддржуваат ниту една верзија на Windows.

Со други зборови, за оние кои сакаат да извршат Windows 11 на Mac, единствената опција, засега, е да користат виртуелна машина, бидејќи нема да работи преку Говорница Камп. Виндоус 11 ќе пристигне како бесплатно ажурирање оваа есен. Во меѓувреме, можете да се вклучите во бета програмата на Windows Insider да го тестира новиот оперативен систем сега. На компјутер, се разбира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Корал dijo

  Ако може да се инсталира на Mac со Intel, всушност го правам овој коментар од MacBook Pro со инсталиран Windows 11 не емулиран, нема да кажам како, но ако може :), поздрав до сите :).

  1.    Френк dijo

   Здраво, Даниел Корал се надевам дека и во одреден момент ќе не поучите како да преземеме Виндоус 11 на нашиот Мек со поздрави од Интел!

 2.   Хорхе Нестор Д'Антиохија dijo

  Ќе одиме на други добри оперативни системи со отворен код.

бул (точно)