Може ли AirTag да се ресетира? Што ако најдам или сакам да го продадам?

Магацинот AirTag

Овој случај се однесува на неколку прашања на кои сите имаат ист одговор, првото нешто што треба да направите за да го ресетирате AirTag е да го отстраните Apple ID на вистинскиот сопственик. Без ова напред, невозможно е да се користи уред пронајден на улица, продаден или слично.

Како и со остатокот од производите на Apple, ако најдеме една од овие AirTags на земја, ранец, паричник, клучеви ... и не сакаме да му ја вратиме на неговиот сопственик ние едноставно ќе можеме да ја искористиме нејзината батерија бидејќи овие уреди имаат придружен Apple ID и затоа без него е невозможно да се користат.

Apple го кажува тоа многу јасно во овој став:

AirTag може да се поврзе со Apple ID. Ако сакате да користите AirTag што некој друг го користел, прво отстранете го AirTag од вашиот Apple ID. Ако претходниот корисник го отстранил AirTag од својот Apple ID, но тој бил надвор од опсегот Bluetooth на AirTag, мора да го ресетирате пред да го користите со вашите уреди

Тоа е кажано како можете да ресетирате AirTag

Како и остатокот од уредите на Apple овие AirTags може да се ресетираат или ресетираат, за ова треба да ги следите следниве чекори:

  1. Притиснете го капакот на батеријата од не'рѓосувачки челик на AirTag и свртете спротивно од стрелките на часовникот
  2. Извадете ги капакот и батеријата, потоа ставете ги батериите и капакот назад
  3. Притиснете ја батеријата додека не слушнете звучен сигнал
  4. Кога звукот ќе заврши повторете го процесот уште четири пати: извадете ја и заменете ја батеријата, а потоа притиснете ја батеријата додека не слушнете звучен сигнал. Треба да слушнете звук секој пат кога ќе ја притиснете батеријата, за вкупно пет звуци
  5. Заменете го капачето со порамнување на трите јазичиња на капакот со трите отвори на AirTag
  6. Притиснете го капакот додека не слушнете звук
  7. Свртете го капачето во насока на стрелките на часовникот додека не престане да се врти

На овој начин веќе го обновивте или ресетиравте AirTag, но запомнете го тоа ако е поврзана со Apple ID, треба претходно да ја прекинете врската.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.