HomePod е проколнат проект за Apple на кој работев многу години

Нови функции на HomePod откриени од Инвеститорот

Повторно и како што нè навикна Apple во своите најнови изданија, пред нешто повеќе од една недела беше објавено доцнењето во производството на HomePod, така Нема да биде предмет на желба за овој Божиќ, нешто што сигурно не му одговараше на Тим Кук.

Но, се чини дека не е единствената вест поврзана со паметниот звучник на „Епл“, која во текот на овие денови излезе на виделина, бидејќи според Блумберг, процесот на создавање на HomePod од нула Тоа беше едно од најпознатите груби во меморијата на компанијата, проект што беше откажан и продолжуван во неколку наврати, сè додека конечно не беше презентиран минатиот јуни во рамките на WWDC.

Еден од најпознатите iousубопитни податоци, од развојот на овој проект, е дека во неговите први дизајни, HomePod беше висок еден метар со голем број звучници, дизајн кој сигурно ќе беше широко критикуван доколку во одреден момент ја видеше светлината. Овој проект беше задолжен за аудиоинженерите на Mac, инженери кои сакаа звукот да биде најдобар на пазарот и беа решени некои дизајни од фирмата JBL, Bose и Harman Kardon.

Според Блумберг, некои инженери беа обвинети за протекување информации до Амазон, кој го лансираше Amazon Echo, паметен звучник на компанијата управуван од Алекса, две години откако Епл започна со работа на HomePod. Apple беше посветен да остане апсорбиран во проект кој повторно е многу доцна бидејќи на сегашниот пазар во голема мерка доминираат уредите на Амазон управувани од Алекса, така што компанијата беше принудена да ја смени конечната функционалност што уредот треба да ја има. Паметен звучник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.