macOS 13.1 достапен за сите корисници

MacOS 13.1

Бидејќи веќе напредувавме минатата недела за да го видиме објавениот macOS 13.1 RC, немаше назадување во овој поглед и Apple штотуку го објави пред некое време MacOS 13.1 за сите корисници кои поседуваат Mac компатибилен со macOS 13.

Првото големо ажурирање на macOS 13 што ни ја носи новата апликација слободна форма и енкрипција од крај до крај за неколку iCloud апликации како главни новитети. Затоа, не одземајте премногу долго за да го ажурирате вашиот Mac.

Попладневни ажурирања во Купертино. Објавен пред неколку часа iOS 16.2, iPad 16.2, tvOS 16.2, watchOS 9.2 и macOS 13.1. И за малку постари уреди, исто така ги објави iOS 15.7.2, iPadOS 15.7.2, macOS Monterey 12.6.2 и macOS Big Sur 11.7.2.

Но, ако се фокусираме на macOS Venture 13.1, можеме да најдеме две многу важни вести кои директно ги засегаат корисниците со Mac компјутери компатибилни со macOS Ventura.

Првата е новата апликација слободна форма. Freeform е апликација за креативно работење со вашите пријатели или колеги или студии на Mac, iPad и iPhone. Тоа е еден вид флексибилна табла која ви овозможува да додавате датотеки, слики, налепници итн. и да комуницирате онлајн со други корисници кои имаат дозвола за тоа.

А втората е новата напредна заштита на податоците за iCloud. Оваа нова заштита го проширува вкупниот број категории на податоци на iCloud заштитени со енкрипција од крај до крај до 23, вклучувајќи резервна копија, сметки y слики на iCloud, заштитувајќи ги вашите информации дури и во случај на прекршување на податоците во облакот на Apple.

Но, тоа не е тука. Има и други не толку впечатливи нови функции, како што е подобреното пребарување за Messages, репродуцирајте звук на вашите AirTag од вашиот Mac, и други проблеми поправени.

Затоа, не двоумете се и штом имате малку време, ажурирајте го вашиот Mac или оставете го тоа да го направи автоматски вечерва.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.