macOS Big Sur добива ново безбедносно ажурирање

Кога момците од Купертино ќе престанат да ажурираат оперативен систем, не значи дека целосно забораваат на тоа. Од Apple тие се загрижени дека корисниците кои сè уште користат стари верзии на macOS и iOS се заштитени од нови безбедносни проблеми во нивните апликации и/или оперативни системи.

Најновиот знак за оваа загриженост може да се најде во ново безбедносно ажурирање што серверите на Apple ги прават достапни за сите корисници кои сè уште користат macOS Big Sur.

Ако со вашиот компјутер управува овој оперативен систем, веќе ви треба долго време за да ја преземете верзијата 11.6.4, верзија која поправете го истиот безбедносен проблем тоа јаболко закрпено пред неколку дена со macOS 12.2.1 Monterey.

Но, исто така, за корисници кои останале на macOS CatalinaApple исто така објави безбедносна лепенка, поточно верзија 10.15.7, закрпа која исто така го поправа истиот проблем што беше пронајден во macOS Monterey.

Безбедносниот проблем беше поврзани со WebKit. Како што можеме да прочитаме во белешките за ажурирање, обработката на злонамерната веб-содржина овозможи извршување на произволен код, ранливост што Apple ја признава е експлоатирана во минатото.

Како да го преземете ова ажурирање

За да ги преземеме ажурирањата достапни за macOS Big Sur и Catalina, мора да одиме на Преференци на системот и кликнете на иконата Надградба на софтвер.

Si не планирате да го ажурирате macOS Monterey, не заборавајте да го отштиклирате соодветното поле, инаку вашиот компјутер исто така ќе се ажурира на најновата верзија на macOS што е моментално достапна, која е број 12.2.1.

Се инсталира ова ажурирање бара од нас да го рестартираме нашиот компјутер, па ако не можете да го запрете тоа што го правите, ви препорачувам да го инсталирате кога имате слободно време или пауза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.