MacOS Monterey Public Beta 2 сега е достапен

Бета

Програмата јавни бета верзии Apple продолжува по својот пат и уште од првиот момент доста добро се фати меѓу корисниците. Во овој случај, бета верзиите за програмери објавени пред неколку дена веќе ги имаат достапни нивните јавни бета верзии. Тоа значи дека сите корисници кои сакаат тие можат да ги преземат овие бета верзии и да ги инсталираат на нивните компјутери. 

Бета верзиите обично додаваат значителни подобрувања и нови функции во стабилноста и безбедноста. Од друга страна, можно е Apple да додаде некои подобрувања во функционалноста на системот со нови функции како што е SharePlay во FaceTime. Ова би била главната новина на оперативниот систем во оваа бета верзија која ја лансираше Apple, вториот од macOS Monterey 12.1.

Значителен напредок со оваа јавна бета програма

Благодарение на бета, оперативниот систем секогаш излегува подобар, а сега повеќе. Има многу корисници кои ги инсталираат овие верзии и затоа „фидбекот“ што Apple го добива за нив е многу поголем па на крајот сите победуваме.

Пристигнувањето на овие јавни верзии за корисниците на Mac ја промени перспективата на оние кои ги преземаа верзиите за развивачи и сега не е неопходно да се направи ништо од тоа. Apple им овозможува на сите кои сакаат да ги тестираат бета верзиите веб-секција во која ќе ги преземаат и инсталираат. Секогаш мора да имате на ум дека инсталирањето на овие бета верзии може да значи дека имате специфичен проблем со апликација или алатка, но вистина е дека тоа се случува ретко и во случај да се случи секогаш можете да ја отстраните бета верзијата од вашиот Mac. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.