macOS Ventura 13.0.1 пристигнува со поправени грешки и подобрувања

Вентура

Apple објави ново ажурирање за нашите Mac компјутери што е здив на свеж воздух, бидејќи поправа голем број грешки и додава голем број подобрувања на перформансите на нашите Mac компјутери. macOS Venture 13.0.1 Можеби не е толку светкав како macOS Ventura во тоа време, но помага да се управува со уредот и да се користат програмите и апликациите без никакви проблеми и сè работи без проблеми.

Новото ажурирање на оперативниот систем за нашите Mac, macOS Ventura 13.0.1 сега е официјално достапно за преземање. Две недели по објавувањето на macOS Ventura, пристигнуваме нова верзија со поправени грешки и подобрувања на перформансите. На радост на корисниците, оваа нова верзија навистина носи решенија за конкретни проблеми пронајден во верзијата Ventura. Apple објасни од што се состојат поправките и подобрувањата.

Поправен проблем поврзан со безбедносна ранливост: Поправена постоечка можност кога оддалечен корисник може да предизвика пад на апликацијата или да изврши произволен код. Отстранет е со подобрување на валидацијата на влезните податоци и подобрување на проверките.

Значи, дури и ако ажурирањето не изгледа како голема работа или не додава нови функции, важно е да го инсталирате што е можно поскоро за да се поправи таа ранливост. Па, инсталирајте го автоматски, чекајќи да се појави, или можете да го принудите преземањето и инсталирањето рачно. За да го направите ова, само треба да отидете во центарот за преземање на Apple и да побарате macOS Ventura 13.0.1 и штом тоа може, неговата инсталација ќе започне и ќе можете да работите побезбедно. Барем засега. оди до Системски поставки > Општо ажурирање на софтверот.

Очекуваме да знаеме дали Apple вовел други подобрувања или корекции, засега доколку го откриете, би било убаво да можете да го прочитате во коментари и дека не направи дел од него. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Педро dijo

    macOS Ventura веќе нема закажано исклучување/вклучување. Едноставно никој не забележал дека исчезнал.