Нема простор во iCloud? Избришете бекап

Не можеме да негираме дека 5 GB простор за слободно складирање ние Јаболко ни нуди во icloud за нашите документи во iCloud Drive и нашите бекап е, благо речено, смешно, уште повеќе од воведувањето на iCloud Photo Library. На кој било просечен корисник ќе му недостасува простор во кое било време и, иако за 0,9 € месечно можеме да имаме 20 GB, веројатно е дека со фотографии и видеа со зголемен квалитет и, според тоа, и поголем, овој исто така ќе заврши со нас, оскудни во кое било дадено време. Едно решение за ова е избришете бекап непотребни

Заработете простор во iCloud

Добар совет е дека од време на време, не велам дневно, ниту секоја недела, но од време на време погледнете како е вашиот простор складирање en icloudНе само за бришење на податоци од апликации што навистина не ви требаат или не сакате да бидете таму (можеби дури и сте ги избришале од вашиот iPhone), туку и за бришење резервни копии кои заземаат скапоцени свирки и свирки.

Овој преглед треба да се направи особено кога ги обновувате или менувате вашиот iPhone, iPad или iPod touch уред од тогаш icloud Willе ја зачува последната резервна копија на вашиот стар уред и резервната копија на новиот.

Евидентно е дека резервната копија од старата, откако ќе се фрли во новата, и ја направи првата резервна копија на оваа, повеќе не ја сакате или не ви треба апсолутно воопшто, затоа ќе му дадеме врата и ќе победиме во icloud целиот простор што нè окупира и, како што ќе видите, во тек, колку е лесно, веќе се чини направено за оние кои не виделе iPhone никаде во животот:

 1. Следете ја патеката Поставки → iCloud → Складирање → Управувајте со меморијата и ќе видите екран со сите информации во врска со просторот што го окупиравте icloud, и резервни копии и документи и податоци од специфични апликации како што се страници, забележливост, пошта, WhatsApp, Итн
 2. На горниот дел, во делот „Копии“, ќе ги видите резервните копии зачувани во icloud. Ако имате повеќе од една копија на iPhone, iPad или iPod Touch, исто така ќе видите дека еден од нив вели, на пример, „Овој iPhone“.
 3. Кликнете на резервната копија каде НЕ пишува „Овој iPhone“ или „Овој iPad“.
 4. Потоа кликнете на «Избриши копија».
 5. Во скокачкото мени, потврдете со притискање на «Деактивирај и избриши»

ЧИСТИ !!! Дали зафативте 7,2 GB на пример? Па, веќе имате 7,2 GB бесплатен простор за складирање iCloud Лесно а?

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! Y не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Наоми гонзалес dijo

  Имам направено резервна копија на 24 година и треба да направам друга за да ми бидат зачувани разговорите, фотографиите итн., Ако ја избришам последната резервна копија… дали сè ќе остане недопрено на мојот iPhone? Somethingе се избрише нешто? Ми треба помош, те молам.

 2.   Наоми гонзалес dijo

  Треба да направам уште еден за да ми бидат зачувани разговорите, фотографиите итн., Ако ја избришам последната резервна копија… дали сè ќе остане недопрено на мојот iPhone? Somethingе се избрише нешто? Ми треба помош, те молам.