OpenBank ќе додаде Apple Pay пред крајот на годината

Јаболко Плаќаат

Семејството Епл Пеј повторно расте во Шпанија. ОпенБанк, првата онлајн банка присутна во земјата, преку Твитер комуницираше дека ќе го вклучи Епл Пеј како платежно средство за сите ваши клиенти пред крајот на годината, за да можат да го користат брзо, лесно и безбедно.

Момчињата Купертино Тие ја подобруваат покриеноста на Apple Pay низ цела Европа, поточно во Шпанија. Минатата недела CaixaBank и ImaginBank објавија дека стануваат дел од банките кои го нудат овој начин на плаќање во земјата.

OpenBank припаѓа на групацијата Сантандер, можеби поради оваа причина го забрза своето инкорпорирање во избраната група на банки што можат да им понудат Apple Pay на своите клиенти во последните неколку недели бидејќи Банко Сантандер беше првата банка во Шпанија (и шпанска) што можеше да ја понуди оваа технологија.

Отворена банка плати

Иако датумот сè уште не е официјален, Apple веќе ја вклучи OpenBank на својата веб-страница, како следна банка што ќе биде додадена на ова „големо семејство“, заедно со другите банки низ целиот свет.

Овој вид вести се очекува дополнително предизвика интеграција со оваа технологија на важни банки во Шпанија, како што се банките BBVA, Bankia или Banco Sabadell, олеснување на начинот на плаќање во многу продавници и продавници во земјата.

Јаболко Плаќаат брзо се шири помеѓу веб-страници, продавници, супермаркети, хотели, ресторани и бесконечни места за купување е само да ги донесеме нашите iPhone, iPad или Apple Watch на телефонот со податоци (И уште поудобно ако го направите тоа со вашиот Mac од дома!).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.