Om du är talludit, som är mitt fall, är det mer än troligt att du har gått igenom eran med 3,5-tums disketter (som ersatte 5 1/4 mindre kapacitet), det vanliga lagringssystemet bland dödliga i början av 90-talet, som du vid mer än ett tillfälle skulle göra ett hål i botten för att konvertera DD till HD.
Apple har alltid varit ett av de första företagen att bli av med lagringsenheter från sina datorer, en trend som gradvis har antagits av tävlingen. Om några dagar kommer RR-auktionsföretaget att auktionera ut en ny samlarobjekt: en diskett, SD förresten, signerad av Steve Jobs och innehåller en kopia av Macintosh System Tool.
Om vi tar hänsyn till att Steve Jobs var ovillig att underteckna produkter som skapats av sitt företag och hävdar att företagets produkter inte var resultatet av honom utan av ett helt team, logiskt sett, priset på detta objekt är inte vad det kan ha på marknaden utan underskrift.
RR Action uppskattar det priset som det här objektet kan nå är cirka 7.500 XNUMX dollar. Disketten är i gott skick och Jobs signatur är lite suddig, men den har certifierats av detta auktionsföretag. Disketter från den tiden, särskilt dubbeldensitetsdiskar, var mycket känsliga så det kommer förmodligen inte att fungera.
I detaljerna i budet det nämns inte om disketten faktiskt innehåller informationen som visas på dekalen med namnet på ansökan. Men det som verkligen betyder något om detta för Apple-samlare är att det passerade genom deras händer och signerade. Auktionen av disketten signerad av Steve Jobs avslutas den 3 december klockan 7:00 ET.