Auktioner av Apple-artiklar, som har passerat Steve Jobs, eller någon annan artikel och / eller produkt som ingår i Apples historia har ett sentimentalt och samlarvärde för vissa människor. För några dagar sedan informerade vi dig om en auktion som inkluderades T-shirts och andra typiska Apple-artiklar.
I början av februari pratade vi om en ny auktion av en Apple-relaterad artikel, särskilt ett par sneakers med Apple-logotypen, ett par sneakers som gick på auktion tidigare denna månad och som äntligen har hittat en ny ägare, en ägare som har fått betala nästan 10.000 XNUMX dollar, 9.687 XNUMX dollar för att vara exakt.
Historia av Apple sneakers
Var kom dessa sneakers från? Detta merchandising-objekt användes inte av någon av grundarna av Apple, men var en av de reklamprodukter som Apple distribuerades bland sina anställda på 90-talet. Skorna som auktioneras, är nummer 42 och en halv, används som kan ses i de bifogade bilderna och förvaras i acceptabelt skick. Skorna har den klassiska sexfärgade Apple-logotypen på utsidan och på tungan.
De Apple-relaterade objekten som har auktionerats ut och som har nått de högsta siffrorna är Apple-1, en modell som nådde siffran 900.000 XNUMX dollar för några år sedan på en offentlig auktion. Nyligen auktionerades ytterligare en Apple-1 för 460.000 XNUMX $, en mycket rimligare siffra (inom den) än vad som betalades för några år sedan.
Marknadsföringsmaterial, visitkort, signerade tidskrifter, T-shirts, fotografier och andra mindre föremål, de överstiger vanligtvis inte10.00 dollar i bästa fall när de går på auktion.