Çfarë të bëni nëse Rrëzohet Aplikacioni Disk Utility?

ZGJIDHJA E DISKUT. Shërbimi i diskut

Këtë javë unë kam qenë i zhytur në një problem që një mik ka pasur. Disku i tij i ngurtë po dështonte dhe ai nuk mund të përdorte të dhënat mbi të për t'i rikuperuar ato dhe për t'i mbajtur të sigurta.

Përballë një situate të tillë, Apple na ka siguruar një shërbim të shkëlqyeshëm të quajtur "Shërbimi i diskut" që na lejon të analizojmë dhe riparojmë disqet kur ato fillojnë të kenë probleme.

Tani, ka disqe që kanë një dështim të tillë që kur pajisja e diskut përpiqet ta "montojë" atë, ata automatikisht varen, duke parandaluar që ajo të analizohet dhe të rregullohet. Dhe ky është rasti në të cilin e kam gjetur veten, një disk që kur përpiqesha të montoja do të rrëzohej dhe nuk më linte të bëja "ASGJ".

Pas disa kohësh hulumtuar në rrjet kam qenë në gjendje të gjej një zgjidhje, të cilën mendoj se duhet ta ndaj me ju. Zgjidhja që kam gjetur nga lama "Arbitri i Diskut". Isshtë një aplikacion që do të na lejojë të menaxhojmë disqet e ngurta në mënyrë shumë efikase për të qenë në gjendje të anashkalojmë dështimin e lartpërmendur.

ARBITRATORI I DISKUT. Shërbimi i diskut

Isshtë një program krejtësisht falas që është i pajtueshëm me të gjitha sistemet OSX. Për ta përdorur atë, hapat që duhet të ndiqni janë:

  • Pastaj ne hapim programin dhe kontrollojmë kutinë "Aktivizuar - Bllokohet në Bllok". Në këtë mënyrë ne do të parandalojmë që disku i ngurtë të montohet në desktop dhe si pasojë programet e riparimit të diskut të mos prishen automatikisht, kështu që tani këto programe mund të hyjnë në disk.
  • Ne lidhim diskun e dëmtuar.
  • Më në fund, ne përsëri çaktivizojmë kutinë "Aktivizohen me Montime në Bllok".

Në rastin në të cilin isha zhytur, kjo ishte zgjidhja që më lejoi të rimarr të dhënat nga disku. Nëse diçka e ngjashme ju ka ndodhur dhe ju e keni zgjidhur atë në një mënyrë tjetër, nëse ju pëlqen, ndani përvojën tuaj me lexuesit.

Më shumë informacion - Krijoni një imazh të koduar në një disk nga dobia e diskut

Shkarko - Arbitri i diskut


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.