A është e mundur të përdorni një iPhone të vjedhur?

Fatkeqësisht, të gjithë ne që kemi vuajtur në mish vjedhjen e a iPhone ne i kemi bërë vetes të njëjtën pyetje. A mund të ripërdorni a iPhone kyçur me iCloud?

Nëse një iPhone është vjedhur ndonjëherë, ju me siguri keni menduar nëse dikush me të vërtetë do të jetë në gjendje ta përdorë përsëri

Shtë e vërtetë që ata të vjedhin tuajin iPhone Duhet të keni vetëm një, dhe fatkeqësisht shumë njerëz vuajnë vjedhjen e telefonave të tyre të mençur çdo ditë. Sot, humbja e telefonit tonë nuk është vetëm një punë e përditshme për shkak të humbjes së vetë pajisjes elektronike, pavarësisht nga vlera ekonomike që ka ose gjendja fizike në të cilën ndodhet. Humbja e të dhënave që ato përmbajnë është shumë më e madhe, dhe mbi të gjitha për shkak të asaj që është absolutisht e nevojshme për ne në punën tonë të përditshme. Një smartphone që çdokush e përdor në mënyrë normale çdo ditë, mund të përmbajë detaje bankare, adresa personale, foto me vlerë të rëndësishme sentimentale, apo edhe të dhëna të komprometuara për pronarin e së njëjtës ose për palët e treta.

duke vjedhur iPhone

Sipas Sekretarit të Shtetit për Sigurinë, gjatë vitit 2014 (nuk kemi të dhëna për vitin 2015) janë depozituar më shumë se 279.000 ankesa për vjedhje të celularëve, që është ekuivalente me Një vjedhje celulari çdo dy minuta !! Me këta numra tronditës, kopjet rezervë të këshilluara gjithmonë të të dhënave tona kanë shumë kuptim. Shtë e qartë se ata që kanë fatin të mos kenë vuajtur personalisht vjedhjen e smartphone-it të tyre, njeh disa njerëz të cilëve u ka ndodhur. Në vitet e fundit, të gjitha kompanitë prodhuese të smartphone-ve i kanë kushtuar një pjesë të madhe të burimeve të tyre për t'i bërë pajisjet e tyre sa më të sigurta, por a mendoni se është arritur?

Përdoruesit e iPhone, ne marrim frymë disi më e qetë që kur u lançua iOS 7, version në të cilin për të çaktivizuar aplikacionin «Gjeni iPhone tim», tashmë na u kërkua të identifikohemi me detajet e llogarisë sonë. Apple ID, dhe tonë iPhone ato ishin krejtësisht të paarritshme dhe në rast të mos gjetjes së tyre, si një e keqe më e vogël, hajduti nuk mund ta përdorte kurrë. Por ka vjedhje të iPhone? Fatkeqësisht jo. Dhe kjo është kur pyesim veten, a ka ndonjë mundësi që kushdo që ka vjedhur telefonin tim mund ta përdorë atë përsëri pa Apple ID tim? "Truket" e panumërta ekzekutohen në internet për të zhbllokuar iPhone ose iPad, por asnjëri prej tyre nuk është provuar.

Më pak se një vit më parë ne u bëmë të vetëdijshëm për një metodë mashtruese që konsistonte në dërgimin e një SMS në telefon që mund ta tregonim në ekran në mënyrë që ata të na njoftonin në rast se iPhone i vjedhur duke këshilluar që a iPhone (Wasshtë përdorur edhe me iPad), dhe se për ta lokalizuar atë duhej të identifikohesh me ID-në tonë Apple në një lidhje me hyrjen në iCloud. Supozohet se u hodh në iCloud dhe duke futur të dhënat tona në faqen e personifikuar, përmes të ashtuquajturit phishing, hajdutët morën ID-në dhe fjalëkalimin tonë për të zhbllokuar telefonin dhe për të qenë në gjendje ta përdornin ose shisnin atë. Të humbur përgjithmonë.

vjedhje-iPhone

Sido që të jetë, ditën kur e humbasim ose tonën iPhoneEdhe pse fotografitë në transmetim dhe kopje rezervë të axhendave dhe të dhënave në iTunes lehtësojnë pjesërisht dhimbjen, asgjë nuk e largon pakënaqësinë e madhe që sjell. Dhe edhe me sistemet e reja të kriptimit dhe sigurisë nuk mund të ndihmojmë por të pyesim veten, a do të jenë ata në gjendje të përdorin timen iPhone edhe nëse janë të kyçur? Ose nëse ata nuk do të jenë në gjendje ta përdorin atë, a ka kuptim aktualisht të vjedhësh një iPhone?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xavier dijo

    Imagjinoj që kushdo që ka vjedhur Iphone X tim, do të shesë atë për disa monedha, në shtëpitë që janë të dedikuara për riparimin e telefonave.