Laptopët e Apple prehen në letargji

Kjo është një procedura hibride midis gjumit dhe letargjisë të quajtur «Gjumë i Sigurt».

Pothuajse të gjithë pronarët e laptopëve mac, qofshin MacBook, MacBook Pro apo së fundmi MacBook Air e dinë që kur mbyllet kapaku pajisjet pezullohen dhe se mund të lëvizim me të në këtë gjendje, madje edhe ta mbajmë në një rast apo çantë pasi kjo nuk gjeneron nxehtësi të çfarëdo lloji dhe nuk lëviz pjesë mekanike që mund të dëmtohen si disku i ngurtë. Sidoqoftë, në momentin që mbyllim kapakun, mund të verifikojmë që drita që tregon pezullimin mbetet e ndezur për disa sekonda para se të fillojë të pulsojë.

Çfarë do të thotë kjo?

Thjesht, koha që zgjat drita është koha që duhet që memoria të hidhet në një vend të përkohshëm në diskun e ngurtë në mënyrë që të ruhet përmbajtja e RAM-it edhe nëse bateria mbaron ose e heqim atë për ndonjë arsye. Kur hiqni baterinë, siç pritej, drita që tregonte pezullimin fiket dhe nuk ndizet përsëri për të furnizuar pajisjen përsëri, por nuk ka asnjë alarm, puna jonë mbetet në hard disk dhe do të zhvendoset në vendin e saj origjinal në RAM në na tregoni gjithçka që kishim ngarkuar para se të mbyllnim kapakun.

Shënim: PowerBook G4s e mbajnë dritën të ndezur për disa minuta nëse bateria është hequr pasi ato kanë një karikim të vogël të brendshëm për të lejuar ndërrimin e baterisë "të nxehtë" pa pasur nevojë të përdorni imazhin e diskut të "gjumit të sigurt".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Isimac dijo

  Epo, macbook im i mrekullueshëm qëndroi në dhe punonte brenda kasës derisa ta nxora. Gjëja e varfër vlonte, si 55 gradë. A nuk e shoh është frikë që më merr.
  Tani gjithmonë fikem.

 2.   jaca101 dijo

  Zakonisht pres që drita të pulsojë para se ta vendos në çantë.
  Unë kurrë nuk kam pasur një problem të këtij lloji, por të gjithë macet (gjithashtu PC) kanë një alarm që i bën ata të fiken në rast të mbinxehjes. 55 gradë është 3 gradë më e ulët sesa zakonisht MacBook Pro kur punoj. Në përgjithësi ai ecën me 58º dhe se kur nuk e dërgoj të përpilojë diçka shumë të majme që zakonisht arrin 70º… nuk ka problem.

 3.   Moreno dijo

  Le të shohim nëse mund të më ndihmoni ...

  Unë kam një macbook për 2 muaj. Gjithçka po shkonte shumë mirë derisa kur fillova ta përdorja pa u ngarkuar ose lidhur, u pezullua automatikisht. Jo vetëm ekrani, por edhe disku.

  Kontrolloni dhe ndryshoni cilësimet e energjisë dhe gjithçka është në rregull. Për çdo rast, fshini konfigurimin "powermanagment" nga biblioteka e diskut dhe rifilloni për ta lënë atë si parazgjedhje dhe asgjë.

  Fakti që nuk kam mundësi të përdor kompjuterin pa e ngarkuar më ka çmendur. Gjëja më e keqe është se unë përpiqem ta shkarkoj dhe nuk mundem sepse thjesht kalon në pezullim dhe është e pabesueshme se çfarë mund të durojë në këtë mënyrë.

  Unë pres komentet tuaja !!! Pershendetje,

 4.   jaca101 dijo

  Ju qartë keni një problem të energjisë së baterisë.
  Shkarkoni arrën e kokosit për të parë se çfarë ju tregon:
  http://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/index.html

 5.   Moreno dijo

  Nuk kam mundësi tjetër përveçse të përdor garancinë. Unshtë për të ardhur keq që makineri me një reputacion kaq të mirë vazhdon të vijë me këto të meta. Po flasim për një problem që ata kanë që nga data 06-07 !!!

  Faleminderit gjithsesi për ndihmën tuaj. Pershendetje!

 6.   jaca101 dijo

  Po, e vërteta është se është e trishtueshme por në disa raste ndodh. Sidoqoftë, do të shihni se si ata e ndryshojnë atë bateri pa asnjë problem ose burokraci të çfarëdo lloji. Apple i përgjigjet mirë kësaj.

 7.   patrak dijo

  pershendetje shpresoj dhe mund te me ndihmoni
  kur vendos macBook tim për të hibernuar gjithçka është në rregull deri atje, por kur dua ta zgjoj gjithçka ngrin ekranin ndizet por nuk më lë të bëj asgjë, madje as të lëviz miun dhe komanda + esc nuk përgjigjet zgjat për një kohë të gjatë dhe dëgjohet sikur disku i ngurtë ishte ende duke punuar duhet të rindez makinën nga butoni i rrymës për ta bërë atë të funksionojë përsëri dhe duket se gjithçka funksionon shumë mirë derisa ta vendos në letargji dhe e njëjta gjë ndodh .

 8.   esteban rios dijo

  pershendetje ps kam nje powerbook g4
  dhe problemi im eshte se kur eshte
  ndezur për një kohë, pastaj letargji.
  atje nuk mund ta ndez kam ke kitar
  baterinë dhe lëreni të ftohet për pak kohë ...
  pershendetje ... askir

 9.   jaca101 dijo

  Ai është i ndyrë brenda dhe po mbyt nga nxehtësia. Ka një pajisje për të pezulluar automatikisht nëse sensorë të caktuar tejkalojnë një temperaturë të caktuar. Pastrojeni, mbase me një kompresor të karburantit mund të jetë e mjaftueshme, por nëse është shumë e bllokuar duhet të çmontoni.