Përditësimi zyrtar i macOS Catalina 10.15.5 është tani në dispozicion

macOS Catalina

Apple lansoi disa orë më parë versioni përfundimtar dhe zyrtar i macOS Catalina 10.15.5 me disa përmirësime të mëdha. Versioni i ri vjen një javë pasi kompania Cupertino nisi zyrtarisht pjesën tjetër të versioneve të iOS, tvOS, watchOS dhe iPadOS. Versioni i ri është në dispozicion për disa orë dhe të gjithë përdoruesit që kanë një Mac me sistemin operativ macOS Catalina mund të azhurnojnë pajisjet e tyre.

Versioni i ri i sistemit operativ të Mac tonë përqendrohet në përmirësimin e menaxhimit të shëndeti i baterisë në panelin e preferencave «Kursyesi i energjisë» i laptopëve, shtohet opsioni i kontrollit të dritareve në thirrjet e FaceTime (diçka që arriti në iOS dhe iPadOS), shtohet një rregullim i kalibrimit të ekranit Pro Display XDR dhe logjikisht shtohen përmirësimet tipike në stabilitetin dhe sigurinë e sistemit. Ky version i ri shton përmirësimet e mëposhtme:

 • Karakteristika e menaxhimit të shëndetit të baterisë ju lejon të maksimizoni jetën e baterisë në kompjuterët Mac portabël.
 • Paneli i Preferencave të Kursyesit të Energjisë tregon statusin e baterisë dhe rekomandon nëse duhet të riparohet.
 • Përfshihet një mundësi për të qenë në gjendje të çaktivizoni menaxhimin e shëndetit të baterisë.
 • Optionshtë shtuar një mundësi për të kontrolluar nëse kornizat me imazhin e pjesëmarrësve në një thirrje Group FaceTime ndryshohen automatikisht kur njëri prej tyre flet.
 • Kontrollet janë shtuar për të akorduar më tej kalibrimin e integruar të Pro Display XDR duke vendosur pikën e bardhë dhe cilësimin e ndriçimit që të përputhen me cilësimet e kalibrimit të përcaktuara nga përdoruesi.
 • Rregullon një problem që nuk lejonte që aplikacioni Rikujtues të dërgojë njoftime të përsëritura për rikujtesat.
 • Rregullon një problem që parandaloi futjen e fjalëkalimit në ekranin e hyrjes.
 • Rregullon një problem ku tullumbacja e njoftimit për azhurnimet në pritje të Preferencave të Sistemit nuk do të zhdukej edhe pasi të ishin instaluar.
 • Zgjidh një problem ku kamera e integruar nuk u zbulua kur u përpoq ta përdorte pas përdorimit të një aplikacioni video konferencë.
 • Adreson një çështje që prek kompjuterat Mac me çipin e sigurisë T2 të Apple ku altoparlantët e brendshëm nuk shfaqeshin si një pajisje dalëse e zërit në Preferencat e tingullit.
 • Rregullon një problem të stabilitetit kur ngarkoni dhe shkarkoni skedarë mediash nga iCloud Photo Library kur Mac ishte në gjumë.
 • Zgjidh një problem stabiliteti kur transferoni sasi të mëdha të të dhënave në vëllimet RAID.
 • Rregullon një problem ku opsioni "Ulja e lëvizjes" në preferencat e Aksesueshmërisë nuk do të ngadalësonte animacionet në thirrjet e Grupit FaceTime.

Një pjesë e mirë e përmirësimeve për të cilat ne rekomandojmë azhurnimin e pajisjeve sa më shpejt të jetë e mundur. Mos harroni se për të azhurnuar Mac tuaj në macOS Catalina duhet të keni qasje nga Preferencat e sistemit - Përditësimi i softuerit. Mos harroni se për të azhurnuar këtë version të sistemit operativ është e nevojshme të rindizni kur të keni mbaruar, prandaj mos u ngutni, lidhni MacBook tuaj në mur për të shmangur mbarimin e baterisë në azhurnim dhe azhurnoni sa më shpejt të jetë e mundur për të përfituar nga këto përmirësime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alhambra dijo

  Përshëndetje, azhurnimi po më jep probleme. Unë e shkarkoj atë dhe instaloj dhe rifilloj laptopin dhe azhurnimi shfaqet përsëri dhe kështu me radhë. Nuk e di cili është problemi. Pershendetje