Si ta detyroni sistemin të kërkojë fjalëkalimin për blerjet në Dyqanin MacApp

Dje ju thamë se çfarë duhej të bënit për të mbajtur larg të gjitha ato aplikacione të palëve të treta që kishin qasje në Kontaktet tuaja brenda sistemit macOS.

Sistemi Apple, megjithëse është më i sigurti që ekziston, ka nuanca të caktuara që ne duhet t'i rregullojmë vetë me dorë. Sot kthehem me një dozë tjetër sigurie, në këtë rast, në lidhje me kohën që i duhet sistemit për të kërkuar fjalëkalimin e Apple ID për blerje nga Mac App Store pasi të keni hyrë herën e parë.

Shumë janë rastet kur ne e lëmë kompjuterin tonë të përdoret nga një person tjetër dhe është pikërisht në ato momente që duhet të jemi të qartë për sigurinë e pajisjeve tona dhe kredencialet tona duhet të jenë në nivelin e tyre maksimal. Duhet ta dini se, sapo të klikojmë në Mac App Store për një blerje të caktuar dhe të vendosim fjalëkalimin e Apple ID, në varësi të mënyrës sesi e kemi të konfiguruar këtë mundësi, sistemi nuk do të na kërkojë përsëri atë fjalëkalim në një kohë të caktuar, kështu që blerjet mund të bëhen pa lejen tonë.

Për këtë arsye, ne besojmë se është e përshtatshme që të lexoni edhe disa rreshta në këtë artikull dhe të konfiguroni sigurinë e macOS tuaj në mënyrë që t'ju kërkojë fjalëkalimin në kohën që e konsideroni të përshtatshme ose që thjesht t'ju kërkojë sa herë që shkoni për të bërë një blerje.

Procesi për të konfiguruar këtë veprim është shumë i thjeshtë dhe ju vetëm duhet të keni qasje Preferencat e sistemit> Privatësia dhe siguria> Shtypni në kyç> Futni fjalëkalimin për ta zhbllokuar> Avancuar .... Kur klikoni në butonin Advanced ... do të shihni se shfaqet një dritare e vogël në të cilën keni mundësinë të konfiguroni vetëm dy gjëra:

Që sistemi të kërkojë fjalëkalimin sa herë që bëni një blerje në Mac App Store, do të jetë e mjaftueshme të lini opsionin e parë të pazgjedhur. Në rast se dëshironi të regjistroni një kohë në mënyrë që ajo të mos kërkojë fjalëkalimin derisa të kalojë ajo kohë, duhet të zgjidhni opsionin dhe më pas të zgjidhni kohën.

Shumë prej jush me siguri kanë menduar pse ka raste kur gjithmonë na kërkon fjalëkalimin dhe në raste të tjera ne e fusim një herë dhe do të shërbejë herë të njëpasnjëshme. Çelësi është në atë që ju kemi treguar më parë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.