Dëshironi të bëni mirëmbajtjen e plehrave në macOS?

Plehra OS X

Puna në çdo sistem operativ përfshin detyrimin e fshirjes së shumë skedarëve në baza ditore, dhe kur punojmë me një kompjuter është një veprim shumë normal për të krijuar dhe fshirë skedarë të panevojshëm. Edhe pse është e vërtetë që fshirja e një skedari nuk ka asgjë të veçantë, menaxhimi i Recycle Bin është mirë të jesh i qartë për të.

Shumë janë përdoruesit që dërgojnë në Plehra ato skedarë që nuk i duan në një moment të caktuar dhe që, megjithatë, ata nuk dëshirojnë t'i fshijnë plotësisht. Po, është diçka që nuk kuptohet por me siguri shumë prej atyre që janë duke lexuar këtë artikull do ta kenë bërë atë në një farë kohe. 

Në rastin tim do të ishte humbja e informacionit dhe është që sa herë që dërgoj diçka në koshin e riciklimit, praktikisht e zbraz atë në të njëjtin moment me butonin e djathtë Bosh bosh. Unë e di që është diçka që unë duhet ta kontrolloj pak më shumë dhe është se në një rast se një tjetër kam dërguar skedarin e gabuar dhe e kam zbrazur atë duhet të përdorni një program rikuperimi nëse ajo skedar është thelbësore. 

Epo, as aq shumë as aq pak dhe ka edhe përdorues që kanë hedhur mbeturinat, mijëra e mijëra skedarë të të gjitha llojeve që zënë hapësirë ​​të konsiderueshme në hard disk.

Tashmë e jona partneri Ignacio Ai na tha, jo shumë kohë më parë, se për ata përdorues dhe duke marrë parasysh që kur dërgoni një skedar në plehra është për shkak tashmë jeni i sigurt se është i padobishëm, macOS ju lejon të konfiguroni zbrazjen e Plehrave. 

Për këtë do të hyjmë Gjetësi> Preferencat> Të avancuar> Fshi artikuj nga koshi pas 30 ditësh

Në këtë mënyrë, çdo 30 ditë plehrat do të pësojnë një zbrazje automatike të skedarëve që kanë qenë në ato 30 ditë. Prandaj është një mundësi më shumë që Apple ka vënë në dispozicion të përdoruesve në macOS dhe ne do t'ju tregojmë për këtë.

Në rastin tim, unë përpiqem të bëj menaxhimin e plehrave me një program të palëve të treta të quajtur CleanMyMac. Isshtë një aplikacion që paguhet por rekomandohet shumë që të ketë dhe është që zbrazja e plehrave mund të bëhet në një mënyrë më të detajuar dhe të na lejojë të kërkojmë mbeturina në sistemin ku ndonjë i vdekshëm do të kalonte orë të tëra duke e bërë atë, në gjendje të eleminojë skedarët thelbësorë nga sistemi. Ju mund të shkarkoni një shembull për testim nga faqja e internetit e mëposhtme. Çmimi i saj është 39,95 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.