Përdorimi i një Mac-je si pikë hyrjeje në Wi-Fi

kap-59.png

Duket se në këto kohë kur gjithçka është pa tel ka akoma shumë njerëz që lidhin kompjuterët e tyre me internet përmes një kablli ethernet në vend të Wi-Fi. Nëse në rastin tuaj keni një Mac të lidhur në rrjet dhe pjesa tjetër nuk ka lidhje, thjesht duhet të shkoni te preferencat e sistemit, Share (share), ju jepni "Internet Sharing" dhe në të djathtë mund të konfiguroni nga ku për ku. Në këtë rast duhet të vendosni "ethernet të integruar" në "Ndani lidhjen nga" dhe "AirPort" në "Me kompjutera të tjerë përmes".

Tani keni një pikë hyrjeje Wi-Fi pa shpenzuar një euro në të cilën mund të lidhni çdo lloj kompjuteri, PDA ose vetë iPhone ose iPod Touch.

Shënim: Nëse dëshironi të ndani Wi-Fi nga Wi-Fi në një plan përsëritës, do t'ju duhet të blini një AirPort tjetër të jashtëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fj ceano dijo

  Unë kam ndjekur hapat dhe në të vërtetë mund të lidh një kompjuter me kompjuterin tim dhe të ndaj lidhjen. problemi është se mënyra e vetme në të cilën mund të ndaj rrjetin është të mos vendos një fjalëkalim. në momentin që unë aktivizoj kriptimin dhe vendos një fjalëkalim (ose 40 ose 128 bit) kompjuteri nuk lidhet.

 2.   fj ceano dijo

  Unë kam ndjekur hapat dhe në të vërtetë mund të lidh një kompjuter me kompjuterin tim dhe të ndaj lidhjen. problemi është se mënyra e vetme në të cilën mund të ndaj rrjetin është të mos vendos një fjalëkalim. në momentin që unë aktivizoj kriptimin dhe vendos një fjalëkalim (ose 40 ose 128 bit) kompjuteri nuk lidhet. do të më duhej ndihmë ju lutem

 3.   le te hapim dijo

  Përshëndetje
  Unë e kam përdorur atë për një kohë të gjatë dhe funksionon në mënyrë të përsosur edhe duke përdorur fjalëkalimin. Nëse PC-të e tjerë nuk mund të lidhen, kjo është për shkak se duhet të përcaktoni të njëjtin lloj kriptimi që ishte konfiguruar në Mac. Ka rreth 5 pesë mënyra, WEP, WEP personale, etj. Shtë e rëndësishme që të përdoren të njëjtat cilësime të mak.

 4.   Nicolas De Vincenzi dijo

  Përshëndetje, ajo që dua është të rrjetëzoj dy Mac. Kam një emac g4 të lidhur në internet përmes ethernet dhe një Mac mini të lidhur përmes wifi. A ka ndonjë mënyrë për t'u lidhur për të lëvizur skedarët para dhe mbrapa.

  falënderim