Apple Store dhe sekreti i tij për të tërhequr zhvilluesit

Tregu për aplikimet Shtë një tortë shumë e madhe në të cilën të gjitha platformat duan të marrin fetë e tyre, jo më kot vetëm në vitin 2013 kanë më shumë se 1000 miliard smartphone Në botë, kjo do të thotë një numër i madh i aplikacioneve dhe të gjithë duan të jenë numri një në shitje.

Bota të ndryshme, qëllime të ndryshme

Ne fillojmë nga supozimi se ka ndryshime të mëdha midis dyqaneve të aplikacioneve. Për të filluar, në këtë artikull ne do të flasim vetëm për Dyqani i Aplikacioneve iOS dhe Dyqani i Google Play, pasi ato janë ato që mbulojnë praktikisht 95% të kuotës së shitjeve të aplikacioneve dhe në thelb janë të njëjtat marka që shpërndajnë shitjet e telefonave inteligjentë në të gjithë botën. Të dy dyqanet shërbejnë për të njëjtin qëllim, por ato nuk kanë të njëjtin vizion të tregut. Ndërsa Google synon të monopolizojë tregun në terma sasiorë, mollë Ai i afrohet asaj nga një këndvështrim cilësor dhe preferon të sakrifikojë arritjen e një numri më të madh të përdoruesve në këmbim të të pasurit një sistem solid mbi të cilin mund të punojnë zhvilluesit.

Tani do të rishikojmë disa nga aspektet që mund t'i bëjnë zhvilluesit më të prirur për t'u zhvilluar IOS.

Të ardhura për zhvilluesin

Vetëm në vitin 2013 mollë ka faturuar më shumë se 10.000 milionë me aplikimet e tij (me një rekord stratosferik prej 1000 milion në muajin dhjetor) dhe kjo është një shumë parash pa marrë parasysh se si e shikoni atë. Pavarësisht nëse janë aplikacione të paguara, me blerje të lidhura me aplikacionin ose falas me reklama, të gjitha këto aplikacione gjeneruan shumë para si për kompaninë ashtu edhe për zhvilluesit, të cilët normalisht marrin 70% të asaj që gjenerojnë në App Store, kjo do të thotë që nga viti 2008, i cili u hap për publikun, ata tashmë kanë fituar 15.000 millones të dollarëve.

Sot zhvilluesit e IOS Ata fitojnë rreth 5 herë më shumë se ato të Android, pavarësisht nga fakti që Play Store është i pranishëm në më shumë pajisje falë pjesës së tij të tregut dhe se pjesa e shitjeve është më e lartë, mollë vazhdon t'i bëjë aplikacionet tuaja më fitimprurëse.

Këtu është një grafik i ndryshimit në fitim midis zhvilluesve të të dy platformave:

Fitimet Android vs Apple

Burimi: Biznes i brendshëm

Copëzimi

Padyshim, kur një zhvillues mendon të bëjë një aplikacion, ata vlerësojnë pro dhe kundrat e secilës platformë. Nuk është e njëjta gjë që të duhet të programosh për 6, 7 ose 8 lloje të ndryshme të ekranit, sesa ta bësh atë për 2 ose 4 diagonale të ndryshme. mollë mban ekosistemin e tij mjaft të qëndrueshëm, që nga lëshimi i modelit të tij të parë dhe pavarësisht rinovimeve vjetore të terminaleve të tij, ai ka jo më shumë se 2 madhësi të ndryshme të ekraneve në smartphone dhe 2 të tjerë në tableta, të cilët megjithëse janë në madhësi të ndryshme janë shumë të pajtueshëm për sa i përket proporcioneve, gjë që e bën edhe më të lehtë përshtatjen e secilit aplikacion me madhësinë e tij përkatëse. Kjo, duam apo jo, është një avantazh i madh ndaj madhësive pothuajse të pafund të ekranit që merret me Android, të cilat mund të shkojnë nga 2,5 "ose 3" në 10.1 "përmes të gjitha madhësive të ndërmjetme. Kjo i bën aplikacionet të vuajnë dhe të mos duken njësoj edhe në telefonët me të njëjtën madhësi të ekranit dhe që mund t'i çmend zhvilluesit.

Niches tregut

Quiteshtë mjaft logjike të mendosh se dikush që ka shpenzuar 600 euro në një iPhone ose 500 në një iPad është më i predispozuar të shpenzojë më shumë para për aplikime sesa dikush që ka blerë një terminal prej 100 eurosh; Edhe kur dikush blen një terminal të nivelit të lartë Android, ata kanë faktorë të tjerë, të cilët do t'i shohim më vonë, që mund t'i bëjnë ata të mos shpenzojnë aq shumë për aplikacione. Secila platformë ka objektivin e saj për sa i përket klientëve dhe di se kujt t’i drejtohet kur shet aplikacione, e cila është arsyeja pse ne shohim se ka edhe ndryshime sa i përket çmimeve maksimale të aplikacioneve. Ndërsa aplikacioni më i shtrenjtë në Play Store është në $ 200, më e shtrenjtë e App Store arrin deri në $ 900, një shifër jo e pakonsiderueshme por me siguri dikush ka paguar dhe kjo ndikon drejtpërdrejt në përfitimin e zhvilluesit.

Aplikacione falas Vs aplikacione me pagesë

Pirateri dhe malware

Dy nga aspektet që mund ta shtyjnë dikë të mos shkarkojë aplikacionet Luajnë Store dhe kjo heq ekuilibrin në favor të mollë.

Një përdorues mesatar nuk ka problem, kur i pëlqen një aplikacion me pagesë nga "Dyqani i Luaj", shko te Tregu i zi të aplikacioneve dhe shkarkoni apk-në përkatëse, kështu që të merrni aplikacionin që dëshironi pa shpenzuar asnjë euro të vetme. Kjo nuk ndodh në App Store, ku nëse doni të bëni diçka të ngjashme duhet të bëni jailbreak telefonin tuaj (diçka që jo të gjithë e dinë ose nuk guxojnë ta bëjnë) dhe madje kështu, një numër i madh i aplikacioneve ende paguhen.

Nga ana tjetër ne kemi kërcënimin e malware. A është Google Drive ose iCloud më i mirë?, të cilat ose infektojnë telefonin për të marrë informacionin tonë ose mund të vendosin një lloj programi kompjuterik që dërgon sms premium me një kosto të madhe te pronari i telefonit. Vetëm në tremujorin e parë të këtij viti, 277 familje të reja të kërcënimeve nga malware janë zbuluar dhe 275 ishin përqendruar në Android, Isshtë e vërtetë që njerëzit që janë të përkushtuar në zhvillimin e këtij programi kompjuterik me qëllim të keq shikojnë Android sepse është marka më e përhapur dhe që shet numrin më të madh të terminaleve (zotëron afërsisht 75% të tregut) por edhe kështu që është një kërcënim që mund t'u kthehet shumë përdoruesve kur blejnë aplikacione ose shoqërojnë një kartë krediti ose llogari bankare në llogarinë e tyre në Dyqanin Play. Kjo përfundon duke ndikuar në nivelin e përgjithshëm të shitjeve pasi është një platformë që njerëzit nuk i besojnë, i cili dëshiron të shpenzojë 500 euro në një telefon Android në mënyrë që të dëmtohet vetëm duke shkarkuar një aplikacion?

Kjo flet në favor të sistemit që ka mollë për të publikuar aplikacione në dyqanin tuaj, pasi që kushdo që dëshiron të publikojë diçka duhet të kalojë filtra rigorozë që sigurojnë përdoruesin përfundimtar se ata mund të jenë gati 100% të sigurt se nuk do të shkarkojnë ndonjë softuer që mund të ndikojë në terminalin tonë.

App Store

Kjo është një betejë që do të vazhdojë të ndezë, mbase me shfaqjen e platformave të reja me dyqanet e tyre përkatëse të aplikacioneve, tregu është i copëzuar më shumë (megjithëse për momentin nuk duket se po shkon në atë mënyrë), mbase do të bëhet më shumë polarizuar me 2 gjigandët që sot bëhen më të prerë. Android po fiton terren në kamare tuaj dhe IOS në tuajat, e vetmja siguri është se sot zhvilluesit ende preferojnë IOS të publikojnë aplikacionet e tyre dhe arsyet e tyre të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.