E ardhmja e macOS mund të ndodhë që të jetë në gjendje të ekzekutojë aplikacione iOS

azhurnimi i pranverës MacOS Server 2018

Ne përfundojmë sot me lajme për të cilat kemi biseduar në më shumë se një rast dhe kjo është se, në kohë të caktuara, në rrjet janë rritur zërat që pretendonin se Apple po e afronte sistemin macOS në iOS dhe anasjelltas në mënyrë që në të ardhmen të dy sistemet të jenë një dhe se do të ishin pajisjet ato që do të na bënin të vendosnim midis njërit dhe tjetrit dhe jo sistemin që ata drejtojnë.

Tim Cook dhe kolegët e tij nuk hezituan të komentonin për ca kohë se nuk ishte në planet e Apple që të ndodhte kjo por duket se thashethemet kanë filluar të qarkullojnë përsëri. 

Duhet të kujtojmë se me versionin e fundit të madh të sistemit macOS High Sierra 10.13 erdhi një skedar i ri nga Apple, APFS. Isshtë një skedar sistem që sjell shumë përmirësime dhe që bën që performanca e kompjuterëve Apple të përmirësohet. Një gjë e ngjashme ndodhi me ardhjen e iOS 11, kur. Tani hidhet në media se, me të vërtetë, Apple mund ta planifikojë atë Në versionin tjetër të madh të macOS, aplikacionet iPad mund të ekzekutohen, në mënyrë që katalogu i aplikacioneve të disponueshëm për Mac të rritet në mënyrë eksponenciale. 

Sidoqoftë, kjo na bën të mendojmë për gjëra të tjera dhe kjo është që Mac-et nuk kanë veti prekëse përveç në TrackPad ose në Touch Bar, me siguri, nëse ky thashethem është i vërtetë, Apple mund të përgatisë një bashkim të mundshëm të sistemeve të skedarëve nga të dy platformat. Tani për tani, e vetmja gjë që mund të bëjmë është të presim versionet e reja me të dy iOS iOS 12 ose macOS 10.14. Ajo që është e qartë është se diçka po ndodh në Apple për sa i përket softverit sepse duket se burimet ende të paformuara sigurojnë që versionet e reja të sistemeve të këtij viti të mos ndryshojnë për sa i përket funksioneve të reja për të vazhduar të përqendrohet në përmirësimet e stabilitetit dhe performancës. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.