Këshillë: Aktivizoni zëvendësimet e tekstit dhe korrektorin për të gjitha programet

spell_check2

Korrigjuesi dhe zëvendësimet nuk janë diçka që nuk më pëlqen shumë, pasi që për programe të caktuara ato vijnë mjaft mirë dhe mund ta bëjnë punën tuaj më të shpejtë, por ka raste të tjera që ju pengojnë pak.

Në çdo rast, nëse jeni nga ata që duan ta kenë gjithmonë të aktivizuar, mund ta bësh duke përdorur tre komanda të thjeshta terminale që lë këtu dhe që i kam parë Lë të kuptohet se Mac OS X:

defaults write -g WebAutomaticTextReplacementEnabled -bool true
defaults write -g WebAutomaticDashSubstitutionEnabled -bool true
defaults write -g WebContinuousSpellCheckingEnabled -bool true


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   buqetë dijo

  Hi

  Më në fund kam gjetur dikë që ofron një opsion, por nuk mund t'i gjej zëvendësimet e tekstit në Mavericks për t'u zbatuar në të gjithë sistemin dhe të gjitha aplikacionet

  As fjala, as firefox nuk e pranojnë atë

  Ndonje ide

 2.   Tania188 dijo

  Epo, pas azhurnimit në MAVERICK, kutia ENABLE / DISABLE në pjesën e zëvendësimit të tekstit është zhdukur.
  A i ka ndodhur dikujt tjetër apo vjen kështu në Maverik? Pse është hequr?

  të fala

 3.   joel dijo

  kutia është në fund, së pari duhet të shtypni «panelin e preferencës së tastierës».
  atëherë shkon te "teksti" dhe aty është kutia e bekuar.
  përshëndetje.