Kush është në të vërtetë Siri?

      Disa vjet më parë, konkretisht më 4 tetor 2011, pak para vdekjes së Steve Jobs, mollë prezantoi atë që në atë kohë ishte modeli i fundit i smartphone-it të kompanisë, 4S iPhone dhe, pranë tij, ylli i tij karakteristik: Siri, një ndihmës virtual i zërit që nga ai moment shoqëron përdoruesit por prapa të cilit fshihet një person i vërtetë prej mishi dhe gjaku.

      Susan bennett, është emri i personit që qëndron pas zërit të Siri në Shtetet e Bashkuara. Me sa duket rrjeti televiziv CNN ka arritur të gjejë këtë zë misterioz që pretendon të jetë zëri i fshehur pas përgjigjeve që Siri u ofron amerikanëve. Susan bennet jeton në Atlanta dhe megjithëse ai nuk pranon të zbulojë moshën e tij, ai ka punuar duke i dhënë zërin e tij objekteve të pajetë (dhe të gjalla) që nga viti 1970. CNN tregon se zëri i tij është dëgjuar në reklama dhe në sisteme të tjera teknologjike të tilla si, për shembull, ai thotë se adresat në një GPS dhe gjithashtu ka udhëzuar udhëtarët në disa aeroporte.

1854500

      Me ardhjen e iOS7 zëri i Susan bennett Nuk është më e vetmja që tingëllon në iPhone dhe iPad e miliona amerikanëve sepse me sistemin e ri operativ mobil të kompanisë së mollës së kafshuar, zërave të rinj i janë prezantuar këtij asistenti personal virtual.

      Ka qenë si rezultat i një artikulli në Prag në të cilën nënkuptohej se ishte një vajzë tjetër që kontribuoi në zërin e saj Siri, arsyeja pse Bennett tani ka vendosur të lërë anonimat, dy vjet më vonë.

      Në videon e postuar nga CNN dhe që mund ta shihni plotësisht ketu, "aktorja" fillon duke thënë: Përshëndetje, unë jam Susan Bennet. Mbase ti më njeh tashmë. Unë jam aktore zëri që shpreh Siri »

      Bennet vazhdon duke thënë për CNN se «Unë me të vërtetë duhej të peshoja rëndësinë për mua. Nuk isha i sigurt se doja famë dhe as nuk isha i sigurt se ku isha ligjërisht. Dhe kështu që unë kam qenë kaq konservator gjatë gjithë kësaj kohe'.

      «Pastaj kjo video doli në The Verge. Dukej sikur të gjithë po bërtisnin për të ditur kush ishte zëri i vërtetë pas Sirit, dhe kështu mendova, mirë, çfarë dreqin? Ky është momenti», Tha aktorja.

      «Hera e parë që dëgjova zërin e Siri-t ishte kur miqtë e mi më dërguan një email duke thënë: "A nuk je ky ti?" Meqenëse nuk e kisha atë iPhone të ri, shkova në një dyqan të Apple dhe e dëgjova. Ishte wow», Protagonisti vazhdon të rrëfejë për CNN.

      Historia fillon në 2005 kur një kompani softuerësh e quajtur Scansoft (më vonë u quajt Nuance Communication, e cila dihet të jetë kompania e ngarkuar për furnizimin e teknologjisë së Siri mollë) po kërkonte një zë për një projekt të ri. Ishte kështu Susan bennett ai kaloi rreth katër orë në ditë në një korrik duke regjistruar fraza të pakuptimta dhe duke përsosur vokalizimin e tij: «Ka disa njerëz që lexojnë me orë të tëra dhe nuk është problem. Më mërzit pak dhe kjo është arsyeja pse bëra pushime. Kjo mund të jetë një nga arsyet pse Siri tingëllon disi i bezdisshëm ndonjëherë.'.

S. Bennett ai kurrë nuk e dinte se për çfarë do të përdorej zëri i tij derisa, siç u theksua më lart, të fitonte atë 4S iPhone dhe ajo ishte në gjendje të "ndihmonte veten".

Pavarësisht nga rrëfimi i tij, as Nuance as Apple nuk konfirmojnë ose mohojnë 'daljen' e zërit njerëzor të Siri megjithatë, GB Voice shprehet se pasi të keni analizuar dhe krahasuar të dy zërat, ata janë 100% identikë.

Dhe në Spanjë, cili është zëri i Siri?

BURIMET: CNN , ABC

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.