iPhone 7: Sa është rezistent ndaj ujit? Jo shume

rezistencë ndaj ujit iphone 7 mollë

Fakt i rëndësishëm që komentojmë sot. Dhe është që nëse nuk jemi të vetëdijshëm për kufizimet dhe aftësitë e tij, ka të ngjarë që ta shkatërrojmë atë aksidentalisht. Apple na siguron se i reziston spërkatjes, lagështisë, pak shiut, pluhurit ... A mund të bëj foto më pas në një pishinë? Nën ujë, dua të them. Sa kohë do të mbajnë iPhone 7 dhe 7 plus?

Përderisa kjo është tipari i saj yll, së bashku me kamerën e përmirësuar dhe lenten e dyfishtë, dihet mirë se telefonat inteligjentë dhe pajisjet elektronike nuk janë shumë miqësore me ujin.

IPhone 7 është rezistent ndaj ujit, por kini kujdes

Kur patate të skuqura ose përbërësit e brendshëm lagen, ato ndalojnë së funksionuari, prishen, ndryshken dhe ju detyrojnë të shkoni në një Dyqan Apple për të marrë një iPhone të ri, i cili nuk është aspak i lirë. E di sepse në shtëpinë time një iPhone 6 ra në ujë dhe… Ugh, një ditë tragjike.

Për fat të mirë 6s ka një membranë në mënyrë që të mos vdesë plotësisht nëse laget, dhe tani, së fundmi, iPhone 7 dhe 7 plus ka një rezistencë më të madhe ndaj ujit dhe pluhurit. Me një vlerësim IP67, sipas standardit IEC 60529 të Bashkimit Evropian.

Sigurisht, Apple paralajmëron sa vijon në një nga yjet e saj në faqen e internetit të iPhone 7:

IPhone 7 dhe iPhone 7 Plus janë rezistente ndaj spërkatjes, ujit dhe pluhurit. Testet janë kryer nën kushte të kontrolluara laboratorike dhe të dy modelet janë vlerësuar me IP67 nën IEC 60529. Rezistenca ndaj spërkatjeve, ujit dhe pluhurit nuk është e përhershme dhe mund të ulet si rezultat i përdorimit të rregullt. Mos u mundoni ta karikoni iPhone nëse është i lagësht. Konsultohuni me manualin e përdorimit përpara se ta pastroni ose ta thani. Garancia nuk mbulon dëmtimin e lëngët.

Fjalia e fundit është e rëndësishme. Ata tashmë ju paralajmërojnë që garancia nuk do të mbulojë dëmet e shkaktuara nga lëngjet, çfarëdo qofshin ato. Nëse pjesa e brendshme e iPhone laget dhe dëmtohet, do t'ju kushtojë ta riparoni dhe unë them se do t'ju kushtojë sepse do ta paguani nga xhepi. Garancia nuk është përgjegjëse për këtë, pasi nuk ka qenë kurrë.

Në përdorim të përditshëm, si do ta lagim iPhone 7?

Nëse është e mundur asgjë. Rekomandohet që të mos lageni fare. Jo ekrani, as trupi juaj ose ndonjë përbërës ose pajisje shtesë. Në parim është rezistent dhe mund të ruhet nga çdo aksident siç është rënia e përdoruesit në pishinë gjatë përdorimit të pajisjes. Qëndrueshmëria është një gjë, aftësia për të qenë ujor është një gjë tjetër.. Ne nuk po shikojmë një terminal që mund të merrni në pishinë dhe me të cilin mund të regjistroni nën ujë. Kjo është një pajisje e përmirësuar që nuk do të prishet nëse bie pak ujë mbi të ose nëse e hidhni aksidentalisht në ujë.

Isshtë më mirë se ato të mëparshmet, Ka specifikime shumë të mira dhe në disa faktorë siç është kamera ose butoni Home është revolucionar, por nuk është aq ndryshe nga sa kemi pasur. Nëse keni iPhone 6 ose 6s, qofshin 4,7 ose 5,5 inç, unë nuk ju rekomandoj që të hidheni në këtë të ashtuquajtur gjeneratë 7. I njëjti dizajn me variacione, dhe një përmirësim i konsiderueshëm i asaj që tashmë ekziston dhe karakteristikave të tij. Sinqerisht dyshoj se ia vlen të ndryshohet nëse keni një model aktual. Ju nuk do ta vini re ndryshimin. I njëjti është mendimi im i Apple Watch Series 1 dhe 2, të cilat unë tashmë i krahasova. Dhe mos harroni se kjo gjeneratë e dytë është ujore dhe mund të zhyten deri në 50 metra.

Dëshironi një iPhone të papërshkueshëm nga uji dhe të papërshkueshëm nga uji? Ju do të duhet të prisni dhe jo pak. Për momentin ata ju garantojnë se mund të mbijetojë nga spërkatjet dhe aksidentet, por ata nuk do ta rregullojnë nëse diçka u ndodh atyre. Shijoni terminalin tuaj, qoftë ai më i vjetër apo më aktual, dhe ndiqni këtë këshillë: Mos e lagni, mos e lagni ose mos e vendosni në diell. Kushtet e motit mund të dëmtojnë pajisjen tuaj, altoparlantin, procesorët dhe baterinë tuaj. Ose sepse laget ose sepse nxehet shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   odrik dijo

  E imja u lag brenda dhe jo shumë ujë ra mbi të, disa ditë më parë ajo pushoi së punuari, ekrani u zi dhe vetëm butoni i fillimit ishte duke punuar, celulari u ndez por nuk dha një ekran, dhe ndjeu erë nga brenda mendoj se Nëse është një zhgënjim kush e di nëse ka pasur më shumë dëme dhe riparimi do të jetë më i shtrenjtë. Që të jem më i kujdesshëm them, nuk ndodh njësoj.

 2.   Lucia dijo

  E lëshova në pishinë dhe telefoni im funksionon, por butoni i kyçjes nuk funksionon herë dhe ekrani herë duket pak i çuditshëm.

 3.   Claudia dijo

  Unë kam një iPhone 7 dhe kam bërë dush me të për shumë ditë, e kam zhytur në ujë, jam larë me të në pishinë në 2 metra (supozohet të jetë maksimumi 1) dhe kam video të notit në pishinë dhe telefoni im është i përsosur, është e vërtetë kur e zhytni për një kohë që altoparlanti tingëllon çuditshëm, por është kjo që i gjithë uji del dhe është i njëjtë si më parë. Mendoj se do të jetë çështje fati.

 4.   TEMBOL dijo

  Epo, unë kam notuar Oqeanin Atlantik me iPhone tim, pastaj Oqeanin Paqësor, gjithashtu Oqeanin Indian dhe asgjë nuk i ka ndodhur. Unë u zhyta atje ku u mbyt TITANIKU dhe as asgjë nuk i ndodhi. Herën tjetër kur e hodha në një enë me ujë, ajo u dëmtua dhe nuk funksionon më.