Konfirmuar nga Apple, leximi i rrahjeve të zemrës në Apple Watch dështon nëse keni tatuazhe në dore

Mollë-orë-tatuazh-

Ata tashmë po merrnin kohë për të gjetur gabime me të renë ora e mollës dhe duket se kur kompania me mollën e kafshuar nxjerr një pajisje të re nuk duhet të ndalemi për të parë virtytet e saj dhe njohin studimin inxhinierik prapa tij, por përpiquni të gjeni të meta dhe ta kritikoni atë.

Në këtë rast, klithma është ngritur kur dihet se sensorët nuk janë në gjendje të matin në mënyrë të kënaqshme rrahjet e zemrës nëse personi që mban Apple Watch Ai ka tatuazhe në kyçin e tij në zonën e kontaktit të sensorëve me lëkurën.

Apple i është dashur të dalë përpara dhe të shpjegojë pse. Ata kane duhej të konfirmonte se kjo situatë ndodh vërtet dhe përdoruesit me tatuazhe në kyç do të vërejnë gabime në lexim rrahjet e zemrës:

Ndryshimet e përkohshme ose të përhershme të lëkurës, siç janë disa tatuazhe, mund të ndikojnë gjithashtu në performancën e sensorit të rrahjeve të zemrës. Boja, modeli dhe ngopja e disa tatuazheve mund të bllokojnë dritën nga sensori, duke e bërë të vështirë marrjen e leximeve të besueshme.

Prandaj, nëse ajo që prisnim ishte një zgjidhje nga ana e Apple, nuk është kështu dhe ata të Cupertino ajo që ata bëjnë është të hedhin topin në çatinë e secilit prej atyre përdoruesve që janë pjesë e një pakice, duke thënë se tatuazhet me bojëra Të errëta dhe të mëdha nuk ndikojnë vetëm në sensorët e Apple Watch por edhe te sensorët e tjerë që punojnë me të njëjtën filozofi.

sensorë-ora-mollë

Nuk është sekret se bota e tatuazheve janë edhe një problem kur bëhet fjalë për kryerjen e ndërhyrjeve mjekësore që Ata këshillojnë kundër prerjes së lëkurës në zonat ku ka tatuazhe nga frika e infeksioneve dhe komplikimeve.

Kjo është arsyeja pse nëse keni tatuazhe në dore, ajo që duhet të bëni është të ndryshoni orën e duarve dhe të zgjidhni problemin. Në rast se keni tatuazhe në të dy kyçet e dorës, gjërat ndërlikohen dhe Apple Watch nuk do të jetë një pajisje për ju, të paktën jo për matjen e rrahjeve të zemrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.