Mac OS X për Latinistët dhe Helenistët

Mac Latinistët dhe Helenistët

Për klasicistët dhe Latinistët këtu është një listë e vogël e Programet Mac që me siguri do t'ju interesojë, pavarësisht nga numri i fjalorëve Latin në pdf që janë në internet, ne fillojmë me aplikacione falas ose me burim të hapur.

I pari që do të emërojë do të jetë Pandora, ky është një program që përdorën përdoruesit klasikë dhe ai u zhduk me kërcimin tek Mac OS X. Shtë i bazuar në teknologjia e hiper kartave, funksioni i tij kryesor ishte kërko brenda Thesaurus Linguae Graecae dhe institutit Packard Humanities përpara se të shkosh në internet.

Një program tjetër është Diogjeni, e cila është një aplikacioni për motorin firefox; doli pas Pandorës dhe funksioni i saj kryesor është të kërkojë në depot e ndryshme të paguara latine dhe greke ((tlg, phi, ddbdp, mbishkrime klasike, mbishkrime latine etj) - të cilat nuk përfshihen në program, kjo aplikim Ka një ndërfaqe të thjeshtë dhe megjithëse nuk është azhurnuar, funksionon mirë me të Leopard. një nga virtytet e tij është që sa më shpejt që ajo të lëshojë listën e rezultateve, të gjitha fjalët që përmbahen në to funksionojnë si hiperlidhje, pas versionit 3, Perseu është i kufizuar në tregimin e rastit, gjinisë dhe numrit dhe përshkrimi rrjedh nga leksiku latin i Freund, padyshim me updates e Andrews, Lewis dhe Short ... jo si më parë, që lidhjet hapnin faqen që i përgjigjej Perseu brenda të njëjtit program.

Ne vazhdojmë me Verba, i cili është një version elektronik i fjalorit i zbatuar nga Diogjeni. Eshte nje aplikim që centralizon rezultatet që Perseus vendos në tavolinën tonë të punës pa pasur një lidhje me të internet.

atëherë Fjalët Latine. Kjo është shumë më e thjeshtë se ato që përmenda tashmë; Eshte nje ndërfaqja e kërkimit për fjalorin dygjuhësh latinisht-anglisht. Krahasuar me të tjerët, ky është një ndihmës i shkëlqyeshëm për studentët latinë të çdo niveli, gjithashtu përfshin një përkthim të cekët në anglisht. Kjo eshte nje program multiplatform në dispozicion për Windows, Linus y Mac OS X.

Përmes | Faq-MacPërmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.