Mbështetja e Boot Camp për Windows 7 mbaron

mbështetje-kamp-boot-windows-7

Duket se Apple po pastron dhe është se në modelet e reja MacBook Pro përveç MacBook Air, mbështetja e Boot Camp për Windows 7 i ka ardhur fundi. Kur flasim për modelet MacBook Air, nënkuptojmë ato që janë lëshuar së fundmi dhe kur i referohemi MacBook Pro e bëjmë këtë duke parë modelin 13 inç që gjithashtu është rinovuar kohët e fundit.

Ky informacion mund të gjendet në dokumentin mbështetës të Apple Boot Camp. Në këta laptopë të rinj mund të ekzekutojmë vetëm Windows 8 ose më vonë, kështu që do të jetë e pamundur të instaloni një makinë virtuale me Windows 7.

Nëse po mendoni të blini një nga laptopët e rinj të prezantuar nga Apple, duhet të keni parasysh se nëse planifikoni të bëni një boot të dyfishtë me Boot Camp për të instaluar Windows në Mac, ose të krijoni një makinë virtuale me ndonjë program për këtë qëllim , Ju do të jeni në gjendje të instaloni Windows 8 ose më vonë. 

Fshi-Bootcamp-Mac-0

Këto modele të reja laptopë që nuk mbështeten në Boot Camp për Windows 7 bashkohen me Mac Pro 2013 i cili gjithashtu nuk ka mbështetje për sistemin e treguar. MacBook Air 2014 dhe MacBook Pro 2014 ishin fletoret e fundit të Apple që mbështesnin Windows 7.

Nuk është për t'u habitur që Apple ka zgjedhur të heqë mbështetjen për Windows 7, duke pasur parasysh moshën e saj. Duhet të mbahet mend se ky sistem u bë i disponueshëm për të gjithë për herë të parë në 2009 dhe u pasua nga Windows 8 në 2012. Sidoqoftë, pavarësisht se është gjashtë vjeç, Windows 7 është ende sistemi operativ më i përdorur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.