Apple paraqet pretendimet e saj kundër peticionit të FBI-së

Dje, ai plotësoi afatin në të cilin Apple duhej t'i përgjigjej urdhrit të lëshuar nga një gjykatës federal dhe sipas të cilit urdhëroi kompaninë të krijonte mjetet që ishin të nevojshme në mënyrë që FBI të mund të hynte në iPhone 5c të terroristit të dyshuar të San Bernardino , Farook. Dhe në mënyrë efektive ka qenë kështu. Apple ka paraqitur pretendimet ligjore mbi të cilat bazon refuzimin e saj për të respektuar atë urdhër, dhe kjo e bën atë shumë të qartë.

Avokatët e Apple i thonë JO Drejtësisë dhe FBI

Një javë pasi Tim Cook mbrojti me pasion kundërshtimin e kompanisë ndaj asaj që ai e përshkroi si një "rrezik të paparë" për liritë dhe privatësinë në një letër të hapur, avokatët e kompanisë kanë shtuar nuancën në këto fjalë. Isshtë thelbësore të shmanget urdhri i gjykatës që detyron kompania për të zhbllokuar iPhone 5c të Farook, një terrorist i dyshuar i lidhur me Shtetin Islamik i cili më 14 dhjetor vrau XNUMX njerëz dhe la rreth njëzet të plagosur rëndë në qytet. Kalifornian nga San Bernardino.

Apple i thotë jo fbi

Ka qenë para një gjykate federale në Riverside (California) ku Apple ka kërkuar të revokojë urdhrin në fjalë duke argumentuar se, nëse respektohet, informacioni privat, personal dhe konfidencial i përdoruesve do të ishte shumë më i ekspozuar ndaj hakerave me qëllim të keq dhe një mbikëqyrje e mundshme dhe e pajustifikuar e qeverisë.

Argumenti ligjor i Apple bazohet në atë që e konsideron a abuzimi i autoritetit nga Departamenti i Mbrojtjes në ushtrimin e funksioneve të tij, meqenëse nuk do të bëhej fjalë për zhbllokimin e një pajisjeje të vetme, por përkundrazi se "FBI kërkon përmes drejtësisë një fuqi të rrezikshme që Kongresi dhe populli amerikan kanë mbajtur; aftësia për të detyruar kompani si Apple të minojnë interesat themelore të sigurisë dhe privatësisë të qindra miliona individëve në të gjithë botën ".

Megjithëse autoritetet këmbëngulin se është një iPhone i vetëm, ai i Syed Rizan Farook, i gjetur në makinën e tij pasi ai dhe gruaja e tij u vranë nga policia në një ndjekje të gjatë, e vërteta është se ka kërkesa të tjera të ngjashme, në minus 8 , të cilit Apple gjithashtu e kundërshton nën argumentin se nëse përputhet me një urdhër të vetëm, një tjetër së shpejti do të ndjekë, dhe një tjetër, dhe një tjetër, përveç faktit se qeveritë e vendeve të tjera mund të paraqesin kërkesa të ngjashme.

E mira më e madhe publike është një infrastrukturë e sigurt komunikimi e mbrojtur nga kriptimi i kudogjendur në pajisje, server dhe ndërmarrje pa përfshirë mjete për monitorimin e qeverisë.Apple tha në argumentin e saj.

Në dokumentin me 65 faqe, të gjithë ata me plot argumente që, ligjërisht, do të mbështesnin pozicionin e kompanisë, Apple deklaron se drejtësia ka tejkaluar autoritetin e saj duke dashur ta detyrojë Apple të krijojë softuer të ri, diçka që cilësohet si një "barrë e panevojshme" mbi kompaninë dhe do të shkelte të drejtat kushtetuese.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë fuqi të "regjistrojnë Apple" për të ndihmuar FBI-në

Urdhri që Apple duhet të sigurojë "ndihmë të arsyeshme teknike" bazohet në atë që duket të jetë një lexim i lirë i Akti i të gjithë shkrimeve (Akti i të gjithë urdhrave të gjykatave), një ligj që daton nga viti 1789 që kërkon që palët e treta të marrin masa "jo të rënda" për të ndihmuar agjencitë e zbatimit të ligjit të ekzekutojnë urdhërat e kërkimit në rrethana që nuk mbulohen nga legjislacioni tjetër. Sipas Apple, ky ligj nuk autorizon Shtetet e Bashkuara të detyrojnë kompanitë të ndihmojnë FBI-në.

"Aktualisht nuk ka asnjë sistem operativ që mund të bëjë atë që qeveria dëshiron dhe çdo përpjekje për ta krijuar do t'i kërkonte Apple të shkruante një kod të ri, jo vetëm të çaktivizonte funksionalitetin e kodit ekzistues", sipas dokumentacionit. Kjo do të kërkonte të paktën një duzinë inxhinierësh që punojnë për një muaj, gjë që duhet të bëhet në një mënyrë absolutisht të izoluar dhe të sigurt, e cila do t'i lejojë ata të krijojnë dhe testojnë këtë softuer të ri dhe, më vonë, të mbikëqyrin përdorimin e tij nga FBI pas së cilës, ai duhet të shkatërrohet.

fbi-mollë-700x350

Përveç argumenteve të mësipërme, Apple akuzon FBI dhe të tij gabim gjatë hetimit. Agjentët arritën të ndryshojnë fjalëkalimin e lidhur me llogarinë Farook, prandaj iPhone nuk mund të kryente më një kopje rezervë në iCloud. Kjo ishte përpara kërkimit të bashkëpunimit nga Apple. Kompania pretendon se pa atë gabim, kjo mosmarrëveshje ndoshta nuk do të kishte lindur.

Privatësia vs Sigurisë

A duhet të mbizotërojë e drejta e privatësisë së përdoruesve ose nevoja për të hetuar një vepër penale? A mund të jetë një kompani përgjegjëse për keqpërdorimin që një përdorues i bën një pajisjeje? Çelësi i debatit duket se është atje: Privatësia V. Siguria.

Dvid Jolly, Përfaqësuesi Republikan për Florida, ka arritur deri atje sa ta shprehë atë "Drejtuesit e Apple rrezikojnë të kenë gjak në duar" nëse ata nuk bashkëpunojnë me FBI dhe nëse përcaktohet se informacioni kritik në telefon mund të ketë parandaluar një sulm në të ardhmen, "Tim Cook do ta ketë të vështirë të shpjegojë," tha ai.

Por, sipas këndvështrimit të Apple, Amendamenti i Parë mbështet pozicionin e tij. Sipas kësaj, kodi kompjuterik mbrohet nga e drejta e shprehjes së lirë dhe si pasojë, detyrimi i kompanisë për të krijuar kodin e nevojshëm për të depërtuar në një iPhone do të ishte në kundërshtim me lirinë e tyre të shprehjes.

Nga ana e tij, James Comey, drejtor i FBIAi vuri në dukje se nuk është një ide e mirë të kesh "hapësira të imunizuara ndaj urdhrave të kërkimit", të tilla si telefonat dhe pajisjet e tjera.

Disa kompani teknologjike si Google ose Twitter mund të paraqesin raporte të amicus curiae në mbështetje të Apple. Kështu do të Bashkimi i Lirive Civile i Shteteve të Bashkuara ndërsa familjet e të vrarëve në sulmin në San Bernardino do të bëjnë të njëjtën gjë në mbështetje të qeverisë.


Ndiqni lajmet në Applelizados:

 • Apple urdhëroi të zhbllokonte iPhone-in e autorit të vrasjes në Kaliforni
 • Apple Refuzon të Bashkëpunojë me FBI në San Bernardino Killer Case
 • CEO i Google përshkruan kërkesat e FBI ndaj Apple si një "precedent shqetësues"
 • Facebook, Twitter dhe ACLU gjithashtu mbështesin Apple në luftën e saj kundër FBI dhe Drejtësisë
 • Donald Trump inkurajon bojkotin kundër Apple ndërsa bën cicërima nga iPhone i tij
 • Viktimat e San Bernardino, së bashku me FBI dhe kundër Apple
 • Bill Gates mendon se Apple duhet të zhbllokojë iPhone e Syed Farook
 • Departamenti i Drejtësisë kërkon që Apple të Nxjerrë të Dhëna nga 12 iPhone më shumë
 • Populli Amerikan, në favor të FBI kundër Apple
 • Apple paraqet pretendimet e saj kundër peticionit të FBI-së

Ju gjithashtu mund të dëgjoni mendimet tona për këtë çështje në podcastin tonë Apple Talkings.

BURIMI | Menaxhimi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.