Një patentë e re e Apple tregon tastierën Fusion

Fusion-Tastiera

Ekipi R&D i Apple vazhdon punën e tij dhe ata nuk ndalen së aplikuari për patenta. Në këtë rast, ju informojmë se kompania e mollëve ka fituar një patentë të re që tregon se çfarë mund të jetë një hibrid midis një tastiere dhe një Trackpad. Ky është një tastierë që mund të ketë çelësa të ndjeshëm në prekje.

Në vetë patentën mund të shohim se si ata i referohen kësaj periferike të re Tastiera Fusion. Kjo fjalë është përdorur tashmë nga Apple kur i referohet disqeve të ngurta hibride që disa modele iMac montojnë, të cilën ata e kanë quajtur Fusion Drive.

Patentat po ushqejnë sirtarin e katastrofës së Apple dhe është se përkundër faktit që me MacBook-un e ri 12-inç ata kanë ndërmarrë një hap gjigand duke u dhënë çelësave një mekanizëm të ri që ata e kanë quajtur flutur me të cilin kanë arritur në tastierë më të hollë, tani ata shkojnë më tej dhe ata duan të bashkojnë trackpad-in e kompjuterëve me tastierën e tyre.

trackpad-macbook-pro

Nëse kjo patentë evoluon, do të flisnim për pensionin e mundshëm të desktopit aktual Trackpad që në atë kohë, nëse e kujtojmë, u shfaq nga askund para se të prezantohej OS X Lion. 

Në këtë Tastierë të re Fusion do të thonim se do të kishte gjithashtu çelësa me lëvizje mekanike por secili prej tyre ose disa prej tyre do të kishin një sipërfaqe prekëse si Trackpad dhe i përgjegjshëm si ai i trackpads të reja me ForceTouch.

shtresa-çelësa-funksion-tastierë

Ne do të shohim nëse në fund kjo patentë arrin të evoluojë dhe problemet që shihen me sy të lirë korrigjohen apriori në lidhje me goditjet aksidentale ose lëvizjet e papranuara të duarve që mund të ndodhin në këtë lloj teknologjie.

Mekanizëm-bashkim-Tastierë

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.