Apple Watch, i prekshëm nga hajdutët

IPhones dhe iPad-et tona mbrohen nga Activation Lock, një tipar sigurie që parandalon hajdutët të rikuperojnë dhe të përdorin pajisjen e vjedhur me një llogari të re, megjithatë Apple Rights Watch nuk ka ndonjë veçori të ngjashme të sigurisë.

Apple Watch, një pajisje e vendosur në një tabaka për hajdutët

Siç theksojnë nga iDownloadBlog, nuk ka asgjë për të ndaluar që një Apple Watch i humbur ose i vjedhur të restaurohet dhe çiftëzohet me një iPhone të ri. Ora Apple ka një opsion të kodit të hyrjes që kërkon futjen e një sekuence numrash sa herë që e heqim nga kyçi, por ky kod hyrje mbron vetëm të dhënat.

Për më tepër, ky kod hyrje mund të rivendoset lehtësisht. Duke shtypur butonin anësor të Apple Rights WatchNë formën e një pilule, shfaqen opsionet e fikjes dhe një shtypje e vazhdueshme në këtë ekran na çon te opsioni "Fshi përmbajtjen dhe cilësimet". Kështu, Apple Watch pastron kodin e kalimit dhe lejon që Apple Watch të çiftëzohet me një pajisje të re, pa gjurmë të pronarit origjinal.

Apple Watch nuk ka siguri anti-vjedhje

Prandaj nuk ka asnjë bllokim aktivizimi dhe meqë Apple Watch varet nga iPhone, nuk ka mundësi Kërkoni në iPhone tim për të gjetur një Apple Watch të humbur ose të vjedhur. Për shkak të kësaj mungese sigurie, është e mundur që Apple Watch të bëhet një shënjestër interesante e hajdutëve, si vlerësoj nga MacRumors.

Ne po përballemi me një pajisje të shtrenjtë (sidomos versionet e nivelit të lartë) Diapazoni i botimit), është kompakt, shumë i dëshirueshëm dhe, si të gjitha produktet e Apple, ka një vlerë të lartë të rishitjes; Për më tepër, është lehtësisht i dukshëm në dore dhe nuk fshihet në një çantë ose xhep pantallonash si një iPhone. Në përmbledhje, është një shënjestër e lehtë për hajdutët.

Tashmë në të kaluarën, shkalla e lartë e vjedhjes së iPhone në qytete si San Francisco dhe New York bëri që autoritetet të kërkojnë nga Apple dhe prodhuesit e tjerë të smartphone-ve të zbatojnë një "Kill Switch" për të çaktivizuar pajisjet e vjedhura, gjë që çoi në prezantimin e Activation Lock në bashkim me iOS 7. Kjo masë uli vjedhjen e iPhone me 25% në Nju Jork, 40% në San Francisco dhe 50% në Londër në fillim të vitit 2015. A është e nevojshme të presësh që të ndodhë ajo që ka ndodhur me iPhone përpara se të shtosh "Lock Activation" në Apple Watch?

i ShkarkoniBlog tregon që në të ardhmen Apple mund të prezantojë masa më të rrepta sigurie si kontrolli më i fundit ID e Apple dihet nga një pajisje e çiftuar që refuzon një lidhje të re pa një fjalëkalim ose vërtetim tjetër. Për më tepër, duke pasur parasysh numrin e sensorëve të pranishëm në Apple Rights Watch, tpco është e vështirë të imagjinohet në një zgjidhje të ardhshme biometrike që mund të zbatohet gjithashtu si një masë shtesë sigurie.

BURIMI: MacRumors | i ShkarkoniBlog


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.