Planifikuesi IKEA për Mac

Planifikuesi IKEA për Mac

Ju me siguri e njihni IKEA. Dyqani i famshëm për prodhimin dhe shitjen e mobiljeve është me famë botërore. Dhe kjo nuk është për shkak se është një lloj shkolle apo kursi për ne që të mësojmë të mbledhim mobiljet vetë, por gjithashtu, nëse jo sepse është një zgjidhje ekonomike dhe ofron një katalog të madh që na lejon të mobilojmë një shtëpi të tërë pa pasur nevojë të vizitoni disa dyqane për të. Dhe, ç'është më mirë, ata gjithashtu ofrojnë softuer në mënyrë që ne të mund të projektojmë pjesë të shtëpisë sonë pa pasur nevojë të largohemi nga dhoma jonë, siç është rasti me projektues Planifikues Shtëpie IKEA.

Siç mund ta shihni në videon e mëposhtme, me Planifikues IKEA Planifikues shtëpie ne mundemi dizajnoni se si duam të jetë kuzhina jonë. Kjo më kujton pak (pak) kur pashë vëllain tim duke bërë punën e tij Autocad në universitet, ku ai duhej të projektonte shtëpi me dyert e tyre, bateritë, mobiljet dhe gjithçka tjetër. E mira për këtë lloj aplikacioni është se ato janë mjete shumë të kompletuara, por e keqja është se përdorimi i tij mund të mos jetë shumë i lehtë për shumë përdorues. Në çdo rast, është plotësisht falas dhe mund të instalohet në Safari, kështu që çfarë mund të humbasim? Pak kohë, po. Ne ju tregojmë se si të instaloni IKEA Home Planner në Safari në Mac tuaj.

Kërkesat minimale të sistemit në OS X

Siç mund ta shihni më poshtë, do të jetë e rrallë që të mos keni një Mac të pajtueshëm me këtë planifikues të IKEA. Nëse marrim parasysh që OS X Lion 10.7.2 është lëshuar më shumë se 5 vjet më parë, mund të jemi të sigurt se do të funksionojë çdo Mac nga 2010 e këtej, por iMac im është nga 2009 dhe tejkalon shumë kërkesat minimale, të cilat janë si më poshtë:

 • 1 gigahertz (GHz) ose më i lartë (vetëm për procesorët Intel).
 • Karta grafike: 128 MB.
 • Rezolucioni i ekranit: 1024 x 768.
 • Lidhje interneti me brez të gjerë.
 • Mac OS X, Lion 10.7.2 ose më i lartë.

Shfletuesit e mbështetur

 • ekspeditë gjuetine
 • krom
 • Firefox

Si të instaloni Planifikuesin Home IKEA në Safari

Si një plug-in, instalimi i tij është shumë i thjeshtë. Thjesht bëni sa vijon:

Instalimi i planifikuesit IKEA

 1. Ne kemi hyrë në faqen tuaj të internetit http://kitchenplanner.ikea.com/ES/UI/Pages/VPUI.htm
 2. Ne kontrollojmë kutinë.
 3. Klikojmë në INSTALIMI I PAJISJES. Ne do të shkarkojmë shtojcën në dosjen Shkarkime.
 4. Ne klikojmë dy herë në skedarin e shkarkuar. Kjo do të hapë imazhin e diskut dhe do të shohim hapin tjetër që duhet të ndërmarrim të treguar me një shigjetë.

Ikea Planner në Mac

 1. Ne e tërheqim plug-in në dosjen në të djathtë.
 2. Vendosim fjalëkalimin dhe shtypim tastin Enter.
 3. Më në fund, nëse e kishim Safari të hapur, e mbyllim, rihapim dhe përsëri hyjmë në faqen e internetit nga hapi 1.

Për të hyrë në planifikues, gjëja e parë që duhet të bëjmë është krijoni një llogari në IKEA, për sa kohë që nuk e kishim krijuar për ndonjë arsye tjetër. Nëse nuk është ky rast, është çështje e plotësimit të disa fushave për të marrë emrin tonë të përdoruesit dhe fjalëkalimin. Pasi të regjistrohemi, ne mund të hyjmë normalisht.

Unë nuk jam një specialist në këtë lloj aplikacioni, kështu që nëse doni të dini se si funksionon, është më mirë nëse shikoni një video në YouTube si ajo që kam dhënë më parë. Dhe, kur nuk ju nevojitet më shtesa, mund ta fshish kryerjen e hapave që detajoj në pikën tjetër.

Si të çinstaloni shtojcën e planifikuesit IKEA

Çinstalimi i Ikea Planner në Mac

Çinstalimi nuk është aq e thjeshtë, por nuk është se është shumë e komplikuar. Ne do ta bëjmë atë si më poshtë:

 1. Ne hapim Gjetësin.
 2. Në shiritin e sipërm, ne klikojmë në "shko".
 3. Ne shtypim tastin ALT dhe do të shohim se si shfaqet një dosje e re: Biblioteka. Ne e zgjedhim atë.
 4. Tani kërkojmë dhe futemi në dosje Shtojcat e Internetit.

Çinstaloni Ikea Home Planner në Mac

 1. Ne kërkojmë për skedarin plugin dhe ne e fshijmë atë.
 2. Vendosim fjalëkalimin dhe shtypim tastin Enter.
 3. Ne rifillojmë Safari.
 • Opsionale: megjithëse nuk është e nevojshme, fshirja e ndonjë skedari në sistemet operative Mac nuk është 100% i plotë derisa të zbrazim plehrat, kështu që nëse nuk kemi ndonjë gjë të rëndësishme, ne e zbrazim atë.

Nëse nuk keni një Mac, duhet të dini se Planifikuesi IKEA Home është i pajtueshëm nga Internet Explorer 9 nga Windows Vista te versioni më i fundit i shfletuesit të vjetër Microsoft. Nuk është i pajtueshëm me Microsoft Edge ose Windows XP Internet Explorer. Nëse jeni përdorues të Linux, dhe ky është një zakon i shëmtuar, nuk do të jeni në gjendje ta përdorni këtë skedues nëse nuk e lëshoni në një makinë virtuale të një prej sistemeve operative të mbështetura.

Deri tani ju e dini. Nëse po mendoni të rinovoni kuzhinën tuaj ose thjesht doni të dizajnoni atë që do të gjeni në shtëpinë tuaj të re, duhet t'i hidhni një sy planifikuesit të IKEA. Gjithmonë është më mirë të provosh se ku le të mos bëjmë rrëmujë Ne duhet ta bëjmë atë dhe të pendohemi më vonë, ose vetëm në momentin që po bëjmë rrëmujë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.