Tesla dhe Apple, revolucionarisht njësoj

Më 30 Mars, CEO i Tesla Elon Musk prezantoi Powerwall, një linjë baterish për përdorim shtëpiak dhe, më vonë, biznesi që mund të transformojë mënyrën se si ne konsumojmë energji, megjithatë, pavarësisht nga përfitimet e saj të dukshme për shoqërinë dhe mjedisin, krahasimet me evolucionin dhe mënyrën e veprimit nga mollë Që atëherë ka qenë e pashmangshme.

Apple dhe Tesla, kompani të ndryshme me ngjashmëri të jashtëzakonshme

Në një artikull të nënshkruar nga Sara H. Senador në gazetë zgjerim autori mendon nëse «janë bateritë e Tesla te jesh nje suksesi ne shitje? » dhe vendos si pengesë kryesore jo vetëm çmimin e saj, midis 2400 dhe 3200 euro në varësi të fuqisë së tij, por edhe afër 8.000 euro që mund të përfundojë të kushtojë nëse përfshijmë instalimin; Nëse i referohemi modelit për ndërmarrjet, për të cilin akoma nuk dimë asgjë, kjo shifër mund të rritet në afërsisht 22.000 euro. Unë personalisht kam besim të verbër në Powerwall, pa dyshim që çmimi i tij do të ulet me kohën; tek të cilët nuk kam aq shumë besim te qeveritë dhe kompanitë e energjisë që tashmë do të planifikojnë se si të ndalojnë ose, të paktën, të minimizojnë zgjerimin e tyre.

Bateri shtëpiake Tesla Energy Powerwall

Bateri shtëpiake Tesla Energy Powerwall

Sidoqoftë, përkundër faktit që sa më sipër është ajo që është me të vërtetë e rëndësishme, kjo nuk është çështja në fjalë. Që kur Musk prezantoi Powerwall de Tesla, krahasimet me mollë, jo pa arsye, ato janë të pashmangshme.

Kryesorja e saj, dhe për të cilën, megjithatë, praktikisht asgjë nuk është thënë, është interesi i Tesla dhe Apple, për mbrojtjen dhe kujdesin e mjedisit. Të dy kompanitë po bëjnë një përpjekje të madhe të materializuar në iniciativat që refuzojnë përdorimin e energjisë "së ndyrë" në favor të energjisë "së pastër" dhe të ripërtëritshme. mollë me fermat e saj të mëdha diellore me të cilat fuqizon zyrat, dyqanet dhe qendrat e të dhënave, me blerjen e "pyjeve të qëndrueshëm" për të prodhuar kutitë e produkteve të saj në një mënyrë të përgjegjshme ose me mjetet e reja projekti i ujit të ricikluar që do të furnizojë rajonin Sunnyvale, i goditur rëndë nga thatësira.

Fermë diellore e mollës

Fermë diellore e mollës

Nga ana e saj, Tesla nisi një automjet të suksesshëm 100% elektrik, Model S, shitjet e të cilave nuk bëjnë nëse nuk rriten; dhe tani kjo Powerwall.

Tesla Model S

Tesla Model S

Ky interes për t'u kujdesur për mjedisin më bën të admiroj thellësisht të dy kompanitë, dhe kjo pavarësisht nga fakti se, pranoj, vështirë se njoh një pjesë të vogël të kompanisë Tesla.

Përveç kësaj ngjashmërie të dukshme midis Apple dhe Tesla, aspekte të tjera gjithashtu tregojnë ngjashmëri që janë më se të arsyeshme midis dy kompanive. Sara H. Senatori thotë në artikullin e saj: «... bateritë mund të barazohet me produktet e tjera que, sin tratarse de ideas estrictamente novedosas, shënoi një para dhe pas në tregjet e tyre përkatëse si p.sh. iPhone nga Apple (i cili tejkaloi 1.000 miliard para se të mbërrinte vitin e tij të parë në shitje) ose Apple Rights Watch, nga të cilat nuk ka ende shifra zyrtare, por që ndoshta e tejkalon atë barrierë ". Absolutisht e vërtetë, apo jo? iPhone Nuk ishte telefoni i parë i mençur, por ishte ai që revolucionarizoi sektorin dhe i bëri të tjerët "të ngriheshin në këmbë"; as ai Apple Rights Watch Isshtë ora e parë inteligjente (në fakt tashmë ishte thënë që Apple po punonte në një para se të fillonin të bënin paraqitjen e tyre) por është e qartë se ajo ka "lëvizur" segmentin. Dhe bateria e Tesla As nuk është një shpikje e re, ka pasur mini-bateri pak a shumë të ngjashme për vite me rradhë por askush nuk ka menduar, ose askush nuk ka dashur, ta bëjë atë "si bisha" dhe ta çojë atë nga një telefon në një shtëpi. Dhe tani do të ishte e nevojshme të bëhej një pyetje e thjeshtë: pse?

Tjetër krahasimet midis Apple dhe Tesla lindin nga momenti i prezantimit të Powerwall; la «prezantimi i Tesla Energy Ishte kujtesë e lëshimit të shumicës së pajisjeve Cupertino, si për pritshmërinë që krijoi ashtu edhe për mbulimin e saj mediatik ", thotë autori i ky artikull interesant.

Elon Musk, CEO i Tesla, prezanton Powerwall

Elon Musk, CEO i Tesla, prezanton Powerwall

Steve Jobs prezanton iPhone

Steve Jobs prezanton iPhone

Për më tepër, ai vazhdon, "disa muaj para se firma Elon Musk të shpallte tashmë hyrjen e saj në botën e energjisë, e cila gjeneroi shumë thashetheme dhe spekulime, të ngjashme me ato që zakonisht shënojnë çdo ditë Apple.

Çfarë mendoni për këto ngjashmëri midis Tesla dhe Apple si në mirësinë e qëllimeve të saj me mjedisin dhe në reklamën më thjesht?

BURIMI | Zgjerimi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.