Rikuperimi i skedarëve të fshirë gabimisht me Data Rescue 3

Rimëkëmbja e skedarëve

Ka pak ndjesi më të dobëta se rekordi i fshirjes skedare te rendesishem pa dashje. Unë kurrë nuk e kisha kaluar atë situatë, por kohët e fundit kam hedhur jashtë dhe fshirë gabimisht më shumë se 200 foto ndërsa isha në rrugë. Duke qenë në një vend tjetër nuk mund të bëja kopje me Time Machine, kështu që ishte koha të kërkoja mundësinë e fundit: një aplikacion të fshirë rikuperimin e skedarit.

Punon?

Vazhdoni, unë do të tregoj përvojën time personale dhe se në këtë lloj problemi nuk ka 100% besueshmëriNë fakt, mundësitë varen nga një faktor themelor: sa më shumë që kemi përdorur Mac-in derisa të kuptojmë fshirjen, aq më pak mundësi kemi. Kjo ndodh sepse këto lloj aplikacionesh funksionojnë duke rikuperuar bajtët nga disku i ngurtë që supozohet se janë fshirë por nuk janë (sistemi operativ thjesht i shënon si të fshirë, por ato nuk fshihen vërtet nëse nuk e tregojmë për siguri), kështu që nëse kanë përdorur hard disk është e mundur që këto bajte të jenë rishkruar dhe për këtë arsye skedarët nuk janë të rikuperueshëm.

Hapi i parë me Shpëtimi i të dhënave 3 është të bësh një analizë të plotë që do të marrë midis orëve 2 dhe 5, në varësi të madhësisë së hard drive tuaj dhe nëse është SSD apo jo. Sapo të përfundojë aplikimi, ai do të na tregojë skedarët e rikuperueshëm, dhe nëse fati është në anën tuaj, do të jeni në gjendje të rikuperoni ato që po kërkoni. Në rastin tim ishte e thjeshtë pasi që kam përdorur aplikacionin disa orë pasi kam fshirë skedarët dhe zbrazur plehrat, kështu që nuk e bëra shumë të komplikuar.

Prandaj, përfundimi është se për një rast ekstrem mund t'ju japë një gëzim i madh, por gjithmonë mbani në mend se ju mund t'i rikuperoni ato më herët me Time Machine nëse keni bërë një kopje rezervë, dhe për këtë arsye do të kurseni koston e aplikacionit. Ka edhe të tjerë në treg (disa më lirë se ky), por nuk e di nëse funksionojnë vërtet sepse unë vendosa për atë që mora referencat më të mira, dhe për fat të mirë duket se kisha të drejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.