Rikuperoni ndarjet HFS në OSX

PJESAT E HFS

Shumë prej nesh janë përdorues të cilët në një moment kanë përdorur mjetin Disk Utility për të menaxhuar ndarjet e pranishme në hard diskun tonë. Brenda sistemit OSX është e mundur të krijoni dhe fshini ndarjet në mënyrë dinamike në një mënyrë shumë të thjeshtë.

Tani, gjithmonë kemi rrezik që nëse po luajmë me krijimin e ndarjeve, në një moment të caktuar mund të fshijmë një që përmban të dhëna dhe jemi të shushatur nga pamundësia për të qenë në gjendje t'i rikuperojmë ato, në ato raste do të themi se ne kemi fshirë tabelën e ndarjes HFS

HFS, janë inicialet që përfaqësojnë "Hierarchical File System", i cili i paraprin atij të përdorur nga kompjuterat Apple sot, Plus HFS. Kur bëhet fjalë për rikuperimin e një ndarjeje HFS që e kemi fshirë gabimisht ose është prishur, ne duhet të rindërtojmë tabelën e ndarjes për të qenë në gjendje ta lëmë atë siç ishte në fillim. Çështja është, që mund të bëhet shpejt nëse do të kishit kopjuar vlerat e ndarjeve të ndryshme, përndryshe, gjërat ndërlikohen.

Për të rikuperuar ndarjet pa pasur të dhënat e tyre, ne mund të përdorim aplikacione të tilla si ato që paraqesim sot, një i pranishëm në sistemin Apple, Vegla e diskut dhe tjetri TestDisk.

Vegla e diskut

Për të rikuperuar ndarjet e fshira me vetë sistemin OSX, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Ne mbyllim të gjithë skedarët dhe aplikacionet që janë duke përdorur diskun, pasi është shumë e rëndësishme që të mos arrihet gjatë rikuperimit.
 • Tani i drejtohemi Launchpad dhe futni dosjen TTH TJERT, për të qenë në gjendje të klikoni në Disk Utility. Brenda dritares që shfaqet, zgjedhim në të majtë diskun në të cilin duam të punojmë dhe klikojmë në skedën e sipërme "Ndihma e parë". Tani, në fund të ekranit, duhet të klikoni në Verifikoni dhe riparoni lejet e diskut.

NDIHMA E PAR

TestDisk

Në rast se duam të përdorim një aplikacion të jashtëm për OSX, hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë:

 • Ne shkarkojmë dhe instalojmë TestDisk nga faqja CGSecurity. Ky është një skedar i fshirë dhe aplikacion për rikuperimin e ndarjeve.

TESTDISK

 • Tani për të ekzekutuar TestDisk, do të duhet të hapim skedarin që kemi shkarkuar. Kur klikoni dy herë mbi të, ajo hap zinxhirin dhe krijon një dosje të quajtur, në kohën e bërjes së këtij postimi, "Testdisk-6.14". Ne hapim dosjen dhe kërkojmë një skedar të quajtur "testdisk" me një ikonë të Terminalit. Bëni, ju klikoni dy herë mbi të dhe ne pranojmë.
 • Hapet një dritare Terminali në të cilën ne na paraqiten disa opsione që mund të zgjedhim lëvizjen me shigjetën e tastierës. Zgjidhni atë që e konsideroni të përshtatshme, domethënë, nëse doni të krijoni një regjistër, shtoni në një ekzistues ose mos regjistroni veprimet tuaja në një regjistër dhe shtypni "enter" për të vazhduar.

Ekrani i testistit

 • Zgjidhni diskun që përmban ndarjen HFS që dëshironi të rikuperoni, më pas shtypni butonin "enter" për të vazhduar. Ekrani tjetër do t'ju kërkojë për llojin e tabelës së ndarjes. Normalisht TestDisk mund ta zbulojë atë si parazgjedhje, por ju duhet të konfirmoni zgjedhjen tuaj duke shtypur "enter" për të vazhduar.
 • Zgjidhni opsionin "Analizo" në ekranin tjetër, më pas shtypni butonin "enter". Opsioni "Kërkim i Shpejtë" duhet të zgjidhet tashmë në seksionin tjetër. Shtypni "enter" për të vazhduar. Tani TestDisk do të kërkojë në hard diskun tuaj për ndarjen e humbur.
 • Zgjidhni ndarjen e humbur dhe shtypni "p" për të parë përmbajtjen e saj për të konfirmuar që është ndarja e saktë. Shtypni "q" për të dalë nga seksioni i shikimit të skedarit, pastaj zgjidhni përsëri ndarjen e humbur dhe shtypni "enter".
 • Zgjidhni opsionin "Shkruaj" dhe shtypni "enter" për të rishkruar tabelën tuaj të ndarjes dhe për të rikuperuar ndarjen tuaj HFS. Rinisni kompjuterin tuaj pasi TestDisk ka përfunduar për të montuar siç duhet ndarjen dhe për të hyrë në të dhënat tuaja të rikuperuara.

Siç e keni parë, të dy opsionet janë shumë të thjeshta për t'u kryer, duke siguruar kështu që të jeni në gjendje të rikuperoni ndarjen që keni fshirë gabimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javi dijo

  Përshëndetje, kam nevojë për ndihmë.
  Ndërsa rezulton që unë fshij një ndarje, duke dashur ta bashkoj përsëri me tjetrën dhe shoh që nuk jam i aftë. Unë kam bërë atë që thua më sipër dhe kur jap shkrim marr një mesazh që më jep yuyu, thotë: «Ndarja: Shkruaj gabim», dhe prej andej nuk ndodh. A është e mundur që ju të keni një ndarje të dëmtuar ose që nuk është e mundur ta rigjeni atë? Unë kam ndjekur hapat disa herë dhe gjithmonë marr të njëjtin mesazh.
  Faleminderit paraprakisht dhe përshëndetje

  1.    Luiso dijo

   Javi vëlla, ti mund ta zgjidhësh problemin tënd, e njëjta gjë më ndodh mua

   1.    ostortug dijo

    Unë formova diskun e plotë dhe instalova vetëm dritare pa ndarje, pas pak u mërzita dhe doja të kthehesha në mac os x, hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë
    -Kthejeni makinën dhe futeni me me cmd dhe r
    -lidheni me internetin
    -në ​​ndërmarrjet mac os x zgjidhni shërbimet e diskut
    -fshijmë të dhënat nga disku
    -pasi do ta riparojmë diskun
    -Ne kthehemi te shërbimet mac os x dhe zgjedhim të rinstalojmë mac os x
    dhe gati

    regards

 2.   Luiso dijo

  edhe mua kjo me ndodh: /

 3.   dwmaquero dijo

  Problemi është se më tregon se shtesa HFS nuk është zbatuar në program

 4.   Imazhi i mbajtësit të vendit Gustavo Palena dijo

  E njëjta gjë më ndodhi, disku im ishte formatuar në mac, e përdora atë në një kompjuter me makinë Mac, një ditë e vendosa në një disk bartës dhe atje nuk mund ta hapja më, dritaret më thanë se ishte i pa formatuar, E testova me testdisk dhe më tregoi ndarjen e humbur, por meqenëse opsioni nuk zbatohet në windows, unë duhej ta ekzekutoja programin në një kompjuter, dhe atje nëse mund ta shëroja ... !!!