Ringjallja e Apple (VII): iMac G5

Paris, viti 2004 Steve Jobs nuk është në krye të kompanisë për shkak të operacionit të tij që e mban atë në pushim, kështu që përgjegjësia e prezantimit të të gjitha-në-një nga Apple bie mbi Phil Schiller, dora e djathtë e Steve Jobs.

IMac-i i ri është i pari me një ekran me panel të sheshtë që përfshin gjithçka në ekran dhe nuk lë asgjë jashtë, prandaj ishte pararendësi i iMac-it që njohim sot.a, dhe është që në fakt dizajni është me të vërtetë shumë i ngjashëm me atë aktual. Nga ana tjetër, ai mori procesorin G5, i cili nuk zgjati shumë në tregun e maquero për shkak të kalimit në Intel.

Sa i përket harduerit, ai ishte një kompjuter i mirë, por asgjë për të shkruar në shtëpi. Ai u mbështet në një procesor të madh G5 për pothuajse gjithçka.Meqenëse memorja 400 MHz DDR ishte disi e shkurtër nga parazgjedhja dhe grafika, edhe pse ishte e mjaftueshme për jetën e përditshme, nuk ishte asgjë për të shkruar në shtëpi, nVidia e ultë.

Çmimi fillestar i këtij kompjuteri ishte 1299 dollarë, duke ulur shumë shiritin e kompanisë dhe duke zgjeruar pjesën e tregut. Ndoshta nuk ka qenë iMac më i mirë i Apple, por ishte pararendësi i atij që kemi sot, dhe kjo ishte jetësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   glmm dijo

  Një kompjuter i mirë ... i mbushur me probleme. Nga njëra anë, nxehtësia e tepërt e gjeneruar nga procesori i saj G5. Dhe, nga ana tjetër, problemet me trajnerët që vuanin nga një numër i madh kompjuterash (praktikisht të gjithë prodhuesit e mëdhenj instaluan trajnerë të ndërlikuar në atë kohë) në ato vite.

  Intel iMac, madje edhe modelet e tranzicionit të hershëm, kanë dalë më mirë.