Roxio Easy VHS në DVD për Mac

“Sadshtë e trishtueshme që filmat në VHS, Hi8 dhe Video8 degradojnë me kalimin e kohës, duke humbur përfundimisht cilësinë origjinale. Tani ju mund të ruani dhe shijoni në mënyrë dixhitale videot tuaja të vlefshme për brezat e ardhshëm ".

Shtë fraza e përfshirë në kutinë e produktit të ri Roxio, "VHS në DVD për Mac"

Prezentimi i Roxio VHS në DVD për Mac

Ndër përmbajtjet ne zbulojmë se ai përfshin një manual të detajuar në disa gjuhë që ndër të tjera shpjegon në seksionin e kërkesave të tij se ne kemi nevojë për Mac OS X 10.4 ose 10.5, domethënë OS X Tiger ose Leopard, nuk thotë asgjë Leopardi i borës. Sidoqoftë ne vazhdojmë me instalimin e tij.

Gjëja e parë që kemi bërë është të lidhim dixhitalizuesin me një portë USB 2.0 në iMac.

Roxio VHS në DVD për Mac USB

Pika e parë në favor: kemi zbuluar, edhe nëse kemi instaluar përmbajtjen e përfshirë DVD, se pjesa audio e pajisjes është zbuluar si një burim i hyrjes audio në Snow Leopard 10.6.1.

Kapni 2009-11-06 në 03.56.52

Kjo i jep produktit një funksionalitet shtesë: Ne mund ta përdorim pajisjen për të lidhur çdo burim analoge audio përmes dy RCA-ve. Ne tashmë e dimë që përmes minijack të hyrjes së integruar të Mac ne gjithashtu mund ta bëjmë atë, por lidhja RCA është gjithmonë më e mirë për këtë qëllim. Përveç kësaj, ne kemi një burim të dytë analog të hyrjes së zërit për aplikime të shumëfishta. Për shembull: mund të përcaktojmë se në GarageBand kjo hyrje përdoret për të kapur një kuvertë kasete dhe në të njëjtën kohë përcaktojmë në Logic hyrjen e integruar të Mac për të kapur një kuvertë zëri. Në çdo rast, ne e ruajmë veten nga detyrimi për të ndryshuar pajisje për secilin qëllim.

Tani vazhdojmë të kontrollojmë nëse me pjesën video të pajisjes mund të bëjmë diçka pa përdorur softuerin e përfshirë, kështu që hapim iMovie dhe verifikojmë se si burimi i vetëm i hyrjes kemi akoma kamerën iSight të integruar në iMac, shumë keq. Sidoqoftë, ne vazhdojmë me instalimin e përmbajtjes së diskut të përfshirë në produkt.

Roxio VHS në DVD për instalim në Mac

Instalimi është i thjeshtë: si zakonisht në Mac, duhet të tërhiqni vetëm dosjen "Easy VHS to DVD" në dosjen tonë Applications.

Kopjimi i Roxio Easy VHS në DVD për Mac

Ne vazhdojmë me ekzekutimin e «Easy VHS to DVD Capture» dhe zbulojmë se ekziston një azhurnim i disponueshëm në internet.

Përditësoni për Roxio Easy VHS në DVD për Mac

Ne klikojmë në "Më shumë informacion" dhe shfletuesi ynë i parazgjedhur hapet duke treguar URL-në ku ndodhet azhurnimi.

Kapni 2009-11-06 në 04.56.13

Këtu gjejmë një pjesë disi komplekse për përdoruesit fillestarë pasi që shkarkimi i imazhit të diskut të kompresuar në ZIP nuk është i komplikuar, por atëherë duhet të veproni manualisht për të zëvendësuar softuerin.

Ne duhet të hapim Zip-in që është i dekompresuar, duke lënë një skedar DMG duke parë që hapim dhe gjejmë dritaren e mëposhtme të Gjetësit:

Kapni 2009-11-06 në 05.01.21

Kjo është ajo ku një përdorues i papërvojë mund të ketë probleme pasi nuk kemi azhurnime të automatizuara të çfarëdo lloji. Për më tepër, aplikacioni nuk gjendet direkt në dosjen Applications por në "Applications / Easy VHS to DVD" kështu që edhe nëse shtypim butonin e sipërm djathtas të dritares Finder për të hapur shiritin anësor ku kemi një pamje direkte të vendndodhja "Aplikime", duhet të gjejmë manualisht vendndodhjen "Easy VHS në DVD" për të tërhequr ikonën e azhurnimit dhe kështu të zëvendësojmë mjetin.

Një zgjidhje mjaft e mirë nga ana e krijuesve të këtij imazhi të diskut mund të ketë qenë të vendosnin një lidhje te "Aplikime / Easy VHS në DVD" siç kanë bërë në diskun e përfshirë me produktin për "Applications /", por A një zgjidhje më e mirë dhe më e thjeshtë do të ishte diçka si përfshirja e një azhurnuesi të automatizuar brenda programit Roxio që shkarkon vetë azhurnimin dhe e instalon atë, siç bëjnë shumë produkte të tjera.

Por jo gjithçka do të jetë kritike, ne hapim "Easy VHS to DVD Capture" dhe thjesht duhet të ndjekim disa hapa të thjeshtë:

Kapni 2009-11-06 në 04.57.23

Secila prej dy opsioneve të cilësisë nuk tregon detaje teknike për të na drejtuar më mirë për rezultatet përfundimtare që duam të marrim. Sidoqoftë, cilësia aktuale varet kryesisht nga cilësia e burimit analog që kapim dhe / ose pajisja VHS dhe numri i kokat e saj.

Kohëzgjatja e përafërt nuk duket se ndikon në operacionin e kapjes, duket se është thjesht për të na ofruar në hapin tjetër mundësinë e ndalimit të regjistrimit pas asaj kohe.

Pas kapjes na ofron tre mundësi për të dërguar rezultatet:

Finalizimi i lehtë i VHS në DVD

Opsioni i parë që kemi provuar ka qenë "Redakto me iMovie", i cili krijon një ngjarje të re me emrin që ne specifikojmë dhe ne mund të fillojmë të punojmë siç bëjmë normalisht në iMovie.

Pasi morëm një kapje tjetër, ne kemi provuar opsionin "Send to Toast" dhe këtu gjejmë një pikë shumë pozitive për këtë produkt. Në Mac-in tonë kemi produktin "Roxio Toast 10 Titanium Pro" dhe megjithëse "Toast 9 Basic" i përfshirë në produkt është instaluar gjithashtu, procesi është bërë inteligjent dhe "Toast 10" tashmë ekzistues në kompjuterin tonë është hapur automatikisht. . Prej këtu procesi i krijimit të DVD është i thjeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander dijo

  Unë e kam instaluar këtë produkt në iMac tim. Çdo gjë funksionon aq lehtë sa përshkruhet, por kapjet që marr janë shumë të pixelizuara, edhe pse duke luajtur kaseta (Video 8) në TV ato mund të shihen në mënyrë perfekte.
  Në pamjen paraprake të Easy VHS në DVD duket gjithashtu në mënyrë perfekte.

 2.   jaca101 dijo

  Mund të keni diçka, qoftë harduer i ulët apo softver i rëndë që po ju bën të ulni cilësinë e kapjes, mund të jetë? cili iMac është ai?

 3.   Alexander dijo

  Shume mire
  Kompjuteri im është iMac 9.1 me një procesor Intel Core 2 Duo, 3.6 Mhz dhe 4 Mb RAM. Karta grafike është NVIDIA GeForce GT130 (512 MB).
  Kam të instaluar Snow Leopard të ri (OS X 10.6.2).
  Lojtari Video8 që përdor është një Sony EV-C500E i lidhur me Roxio përmes një kabllo S-Video dhe RCA për audio. Luajtja në TV direkt nga Sony duket e mrekullueshme.
  Nuk kam ndonjë softuer tjetër që ekzekutohet kur kap.

 4.   jaca101 dijo

  Unë imagjinoj se ju keni për qëllim 2 Ghz iMac C3.06DUo. Me atë kafshë nuk duhet të keni ndonjë problem as të keni një softuer tjetër që funksionon. Imagjinoj se e keni konfiguruar për ta bërë atë me cilësi të lartë. Unë riprodhoj nga një kamerë video Video8 dhe natyrisht cilësia është më e vogël se ajo e lexuesit tuaj Video8 pasi që unë futem përmes videos së përbërë RCA.

 5.   Alexander dijo

  Në të vërtetë e kam konfiguruar në Alta. Shpresoja të merrja mjaftueshëm cilësi, por rezultati është shumë zhgënjyes. Unë madje kam provuar të digjni një DVD direkt me një DVD player / regjistrues mjaft të thjeshtë dhe rezultati është pafundësisht më i mirë se kapja e tij në iMAC. Doja të redaktoja regjistrimet me Final Cut, por rezultati, edhe para redaktimit, është sinqerisht i keq. Nuk mund të mendoj më se ku të gjuaj.

 6.   jaca101 dijo

  Unë do të përpiqesha të shqyej një video8 dhe ta vendosja në YouTube në mënyrë që ju të shihni rezultatin, por ata më thanë se ata do ta marrin pajisjen pasi që unë kam botuar tashmë studimin dhe nuk kam kohë. Ajo që unë kam grabitur për provë është personale dhe nuk do ta botoj. Sidoqoftë shikoni këtë postim tjetër: http://www.appleblog.es/index.php/2009/12/09/roxio-creator-2010-vhs-to-dvd-para-mac
  Gjithsesi, mendova se, mendova se ... por jo, unë bëj një studim disa orësh për fytyrat e tyre dhe tani ata më kërkojnë ta kthej, kështu që puna falas për të tjerët ka mbaruar dhe unë do të vazhdoj të shkulem me të mrekullueshmen iLink nga Sony.

 7.   Alexander dijo

  Këta njerëz nga Roxio nuk e dinë nëse i kanë gjërat shumë të qarta.
  Unë kam shikuar në postim. Vetëm konfirmon atë që thatë. Unë ende mendoj se duhet të funksionojë mirë, por nuk e di pse nuk funksionon. Unë kam provuar të lidh kamera të tjera dhe lojtarë të disa miqve dhe marr të njëjtat rezultate me të gjithë. Unë kam kontaktuar Roxio. Unë ju kam dërguar të gjithë informacionin që keni kërkuar dhe kam bërë të gjitha rregullimet që ju keni propozuar, por asgjë aspak. Ndjenja ime është se ata nuk dinë çfarë të më thonë. Përfundimi im është që sistemi nuk funksionon mjaft me versionin e ri Snow Leopard. Ekziston një pyetje e përputhshmërisë

 8.   jaca101 dijo

  Jo, nëse produkti është i mirë, por kompanitë që i shesin ato lënë pak për të dëshiruar për sa i përket mbështetjes. një klasik, ata shesin gjëra të mira, por ata nuk dinë si t'i mbështesin ato (mbi të gjitha ata më kërkojnë ta jap falas, madje nuk kanë pasur detaje për të më dhënë produktin). Për mua me Snow Leopard në iMac 2.4 tim nëse ka punuar përsosur, ju duhet të keni diçka.

 9.   Alexander dijo

  Patetico ... duke humbur mundësinë për të pasur një person që mbron produktin dhe me vetëmohim mbështet koston qesharake të një ekipi si kjo ... ne e quajmë këtë "miopi sipërmarrëse" ... por secili e kupton biznesin në një mënyrë të ndryshme.

 10.   Alexander dijo

  Tashmë të dëshpëruar për të mos marrë rezultate të mira ose një përgjigje të arsyeshme nga Roxio, ne kemi vendosur midis disa miqve të investojmë pak më shumë para në një ekip me garanci dhe për të cilat kemi referenca madhështore: Canopus ADVC-110.
  Do të të tregoj.

 11.   jaca101 dijo

  mirë, është një produkt më i shtrenjtë por mbështetet nga protolina dhe cilësia e tij është dukshëm më e lartë. logjike.
  Gjynah që roxio është kaq i këndshëm për mbështetjen e tij jo-ekzistente. Edhe nëse është një produkt shumë i lirë, do të ishte shumë më i suksesshëm nëse do ta dëgjonin atë.

 12.   Jose Manuel Hernandez dijo

  Sa më kushton ky produkt? Unë jam në Meksikë. Jam i interesuar.

 13.   Jose polanco dijo

  Mirëmbrëma, unë jam nga Jukatani, Meksikë dhe do të blej roxio tërheqës, por kam lexuar komentet tuaja, Alejandro, ku mund të gjej ca can pus advc-110 që përmendët? Çfarë sugjeroni? Unë kam një MacBook Pro me sistemin e kapitenit, numri im i telefonit është 9999 651265, ju lutem më ndihmoni, më dërgoni një mesazh në WhatsApp dhe do t'ju telefonoj ju lutem, faleminderit, pyes veten pse